انستیتوت صلح امریکا: پایگاه اصلی شاخه خراسان داعش در افغانستان است

  • انتشار: ۱۴ حمل ۱۴۰۳
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 176712

اسفندیار میر، کارشناس ارشد انستیتوت صلح ایالات متحده می‌گوید که شاخه خراسان داعش با حمله بر حومه مسکو، خواست به جهان نشان دهد که توانایی «ضربه‌زدن به هر نقطه‌ای از جهان» را دارد.

انستیتوت صلح امریکا دوشنبه‌شب، ۱۳ حمل به نقل از اسفندیار گزارش داده که «پایگاه اصلی» شاخه خراسان داعش در افغانستان است.

به گفته اسفندیار، هدف حمله اخیر داعش در حومه مسکو، «تقویت ظرفیت رو‌به رشد این گروه برای ایجاد وحشت فراتر از قلمروی که حضور دارد، بود.»

وی افزوده است: «داعش خراسان، شاخه افغانستانی این گروه در خاورمیانه است که اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۵ ظهور کرد و از آن زمان تا کنون در منطقه فعال بوده و در آن‌جا جنگیده است.»

به گفته اسفندیار، امریکا هنگام حضور نیروهایش در افغانستان می‌دانست که شاخه خراسان داعش بر آنان حمله می‌کند و سرانجام در میدان هوایی کابل انجام شد.

او تاکید کرده که شاخه خراسان داعش «به‌شدت پایدار» بوده و پس از حمله‌ بر کشورهای منطقه، اکنون به بخش‌هایی از اروپا نیز رسیده است.

بربنیاد این گزارش، رقابت شاخه خراسان داعش با طالبان انگیزه «برتری‌جویی» دارد و این گروه می‌خواهد نشان دهد که «جسورترین گروه تروریستی در منطقه و پیش‌‌آهنگ جهاد در جهان است.»

این کارشناس ارشد انستیتوت صلح امریکا دلیل حمله داعش بر حومه مسکو را حمایت روسیه از رژیم بشار اسد در سوریه عنوان کرده است.

حمله مرگ‌بار شاخه‌ خراسان داعش بر یک کنسرت در حومه مسکو، نگرانی‌های جدی را در جهان به میان آورده است.

بسیاری از قانون‌گذاران در امریکا و مقام‌های برخی از کشورهای همسایه از تقویت گروه‌های تروریستی تحت حاکمیت طالبان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، جنرال فرانک مک‌کنزی، رییس پیشین فرماندهی مرکزی امریکا هشدار داده است که شاخه خراسان داعش به‌شدت می‌خواهد ایالات متحده را هدف قرار دهد.

طالبان اما به‌طور مکرر ادعا کرده‌اند که این گروه داعش را در کشور سرکوب کرده‌ است و از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای همسایه وجود ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟