امضای تفاهم‌نامه برای مهارت‌آموزی مهاجرین در ایران؛ مبینی: نگاه تحقیرآمیز به اتباع باید تغییر کند

  • انتشار: ۱۴ حوت ۱۴۰۲
  • سرویس: اخبار مهاجرینبین الملل
  • شناسه مطلب: 174216

عبدالله مبینی، رییس سازمان ملی مهاجرت ایران گفته است که همواره نگاه به اتباع خارجی و مهاجرین در این کشور با تهدید و تحقیر بوده است، اما به گفته او این نگاه باید تغییر کند.

به نقل از ایرنا، جهاد دانشگاهی و سازمان ملی مهاجرت با امضای تفاهم‌نامه‌ای توافق کردند با آموزش مهارت و مشاغل تخصصی اتباع و مهاجرین خارجی، از این نیروها برای استفاده در قراردادهای عمرانی ایران در سایر کشورها و هم چرخه تولیدی داخل کشور استفاده شود.

عبدالله مبینی روز دوشنبه در آیین امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: همواره نگاه به اتباع خارجی در کشور ما با تهدید و تحقیر بوده است و هیچگاه این امکان پیش نیامده با استفاده از ظرفیت های موجود آنها را به عنوان فرصت دید.

مبینی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مهاجران و اتباع در ایران از افغانستان هستند، افزود: عوامل متعدد جغرافیایی و فرهنگی به خصوص در حوزه زبان باعث شده است که ۷۰ درصد مهاجران افغانستانی ایران را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه بیشترین اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی ایران با افغانستانی ها است، افزود: امروز لازم است در نگرش قالب تغییراتی ایجاد کنیم و اتباع را به عنوان فرصتی ببینیم که نیازمند توانمند شدن و تقویت دارد.

رییس سازمان ملی مهاجرت ایران با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مهاجرت اتباع از سر اجبار و جنگ‌های استکباری بوده است، تاکید کرد: باید از نگاه تحقیر آمیزی که برخی نسبت به اتباع دارند را تغییر بدهیم و در این راستا دولت سیزدهم و سازمان ملی مهاجرت این تصمیم را به مرحله اجرا درآورده‌است.

مبینی یکی از برنامه‌ها را استفاده از سرمایه‌گذاری اتباع خارجی در طرح‌های عمرانی و دانش بنیانی به خصوص در مناطق محروم دانست که با همکاری بانک ملی در دست اجرا است.

به گفته او، هدف گذاری ما این است که بیش از ۱۰ هزار کارخانه کوچک و متوسط راکد را با سرمایه مهاجران و اتباع به چرخه تولید بازگردانیم و احیا کنیم.

وی افزود: برای تامین نیروی ماهر جهت احیای کارخانه‌ها استفاده از نیروی کار اتباع و بومی از طریق آموزش است که امیدواریم این اتفاق با احترام و عزت انجام شود.

رییس سازمان ملی مهاجرت ایران با تاکید بر اینکه بیشترین بهره از سرمایه اتباع خارجی را قاچاقچیان می‌برند، افزود: متاسفانه هجمه بسیار بالایی بر دولت است و اتهاماتی از جمله اقامت فروشی زده می شود که با همه این هجمه ها در حال مقابله هستیم.

مبینی تاکید کرد: طرح توانمندسازی اتباع فقط برای اتباع قانونی انجام خواهد شد زیرا برای ما حضور اتباع غیرقانونی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و باید به کشور خود بازگردند.

به گفته او، برای تامین چرخه تولید، توزیع و با ارزیابی باید نیروی انسانی ماهر تامین کرد و اتباع یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌توان ایران را به مبداء تولید نیروی انسانی ماهر و متخصص در منطقه تبدیل کرد.

رییس جهاد دانشگاهی ایران نیز در این آیین با اشاره به ظرفیت‌های این نهاد برای مهارت‌آموزی اظهار داشت: خوشبختانه توان جهاد دانشگاه به واسطه ماموریت ذاتی این نهاد گسترده است و می‌توان از آن در ابعاد مختلف بهره برد.

حسن مسلمی نائینی ارایه خدمات آموزشی به اتباع خارجی در قالب بورسیه دانشگاهی و میزبانی در دانشگاهها و رشته های مختلف را از سابقه طولانی نهادهای دانشگاهی کشور دانست و افزود: ورود به حوزه اتباع خارجی برای آموزش مهارتی گامی مهم در رفع دغدغه اتباع خارجی مقیم کشور و حتی کشورهای همسایه است که برخی از آنها حتی از سواد ابتدایی نیز محروم هستند.

رییس جهاد دانشگاهی ایران ابراز امیدواری کرد که با همکاری با سازمان ملی مهاجرت این کشور فصل جدیدی از توانمندسازی اتباع خارجی ایجاد شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟