افغانستان میزبان نخستین محموله ترانزیتی از ایران به قرقیزستان

  • انتشار: ۶ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 90261

وزارت ترانسپورت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اساس سیاست دولت افغانستان و تبدیل این کشور به یک چهارراه ترانزیتی در ۶ سال اخیر، بعد از توافقنامه‌هایی که پیشتر برای چابهار و راه لاجورد امضا شده بود، برای اولین بار محموله آزمایشی کریدور حمل و نقل جاده‌ای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران موسوم به کتای (KTAI) تحت «سیستم تیر» آغاز می‌شود.

این اطلاعیه بدون اشاره به تاریخ دقیق شروع به کار سیستم تیر، اولین محموله را شامل سه کانتینر لاستیک عنوان کرد که با این سیستم و با کانتینرهای حمل ونقل بین‌المللی «افغان تیر» از مبدا ایران به افغانستان وارد شده و سپس به مقصد قرقیزستان حمل می‌شود.

به گزارش وزارت ترانسپورت، تصمیم راه اندازی سیستم تجارت بین کشورهای قزاقستان، ایران، تاجیکستان و افغانستان با نام اختصار نام «کتای» در سال ۲۰۱۱ در هشتمین نشست وزرای کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در عشق آباد به درخواست افغانستان و به منظور تسهیل تجارت و حمل و نقل در مسیر کریدور کتای در منطقه اکو، کمک و یاری و به کشورهای محدود به خشکی اکو برای تجارت دیگر کشورهای جهان، ایجاد زمینه ترانزیت از طریق اکو برای تجارت بین آسیای شرقی مانند چین و در قسمت غربی جهان (اروپای غربی و شرقی)، در قسمت ایجاد دهلیز حمل و نقل جاده‌ای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران (KTAI) اتخاذ شد.

این وزارتخانه افزود: این پروژه توسط سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در حال اجراست و سند اصلی این سیستم در بخش حمل و نقل، درچارچوب توافقنامه حمل و نقل و ترانزیت است.

وزارت ترانسپورت تاکید کرد که همواره تلاش‌های زیادی در بخش تحکیم و توسعه روابط حمل و نقل، ترانزیتی و تجارتی با هماهنگی و همکاری ادارات مربوط انجام شده و کریدور کتای، یک نمونه از پروژه‌هایی به شمار می‌رود که افغانستان آن را با هدف عملیاتی کردن اقدامات توسعه حمل و نقل با استفاده از سیستم جهانی تیر راه اندازی کرده است.

کنوانسیون تیر در سال ۱۹۵۹ زیر نظر شورای همکاری های اقتصادی سازمان ملل متحد ایجاد شد. این کنوانسیون در سال ۱۹۷۵ تجدید و اکنون به نام کنوانسیون تیر ۱۹۷۵ شناخته می شود.

تا به امروز ۶۸ کشور از کشورهای اروپایی، آسیایی، خاورمیانه عضو فعال این کنوانسیون بوده و تعداد دیگری از کشورها از جمله کشورهای آمریکا مرکزی و آمریکای جنوبی عضویت غیرفعال این کنوانسیون را به عهده دارند و تعداد دیگر از کشورها نیز با در نظر گرفتن تاثیر این کنوانسیون در حال ملحق شده به آن هستند.

به نوشته ایرنا، در حال حاضر ۵۸ کشور به صورت فعال از این سیستم حمل و نقل بین المللی استفاده می کنند. افغانستان در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ عضویت اش را فعال و حق استفاده از این سیستم را برای خود حفظ کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟