افشای مذاکرات محرمانه نخست وزیر قطر با رهبر طالبان

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 140845

نخست وزیر قطر در ماه جاری با رهبر عالی طالبان مذاکرات محرمانه ای را برای حل تنش با جامعه بین المللی انجام داده که نشان دهنده تمایل جدید حاکمان افغانستان برای گفتگو در مورد راه های پایان دادن به انزوای آنها است.

به نقل از رویترز؛ یک منبع مطلع اما ناشناس گفت: نشست ۱۲ می در شهر قندهار در جنوب افغانستان بین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر قطر و هبت الله آخوند زاده اولین دیداری است که رهبر منزوی طالبان با یک رهبر خارجی برگزار کرده است.

این منبع گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان گفتگوها قرار گرفته و در حال هماهنگی روی همه موضوعات مورد بحث توسط این دو، از جمله ادامه گفتگو با طالبان است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، گفت که از دیگر موضوعاتی که شیخ محمد با هبت الله مطرح کرده است، نیاز به پایان دادن به ممنوعیت تحصیل دختران و اشتغال زنان توسط طالبان است.

این منبع همچنین افزود: این دیدار بسیار مثبت بوده و هبت الله بسیار علاقه مند به ادامه گفتگو با جامعه جهانی بود. در این دیدار شیخ محمد با هبت الله در مورد نیاز به رفع ممنوعیت های تحصیل و اشتغال زنان، از جمله ممنوعیت کار آنها برای آژانس های سازمان ملل و دیگر گروه های بشردوستانه صحبت کرده است.

طالبان در ماه مارس ۲۰۲۲ دختران را از تحصیل در دبیرستان منع کرد و در ماه دسامبر این ممنوعیت را به دانشگاه ها نیز تعمیم داد.

نخست وزیر قطر و سرکرده طالبان همچنین در مورد تلاش ها برای رفع بحران انسانی در افغانستان گفتگو کردند. شیخ محمد که به عنوان وزیر امور خارجه قطر نیز فعالیت می کند، در همان روز با ملاحسن آخوند، نخست وزیر طالبان، به طور علنی در قندهار دیدار کرده است. در این دیدار، رییس سرویس اطلاعاتی قطر هم حضور داشته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟