افشاگری از ارسال نامه محرمانه اشرف غنی به ترامپ درباره صلح

  • انتشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 53079

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اظهارداشت: رئیس جمهور افغانستان با ارسال نامه‌ محرمانه به ترامپ خواستار عدم خروج نظامیان خارجی از این کشور شده است.

اشرف غنی که بیم توافق شتابزده آمریکا با طالبان را دارد روز سه شنبه با ارسال نامه‌ای محرمانه به دونالد ترامپ پیشنهاد داد تا نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را به ازای کاهش هزینه حفظ این نیروها در افغانستان نگه دارد.

به گزارش «نیویورک تایمز»، ۳ مقام مختلف ارسال این نامه و یک مقام دیگر نیز محتوای آن را تایید می‌کنند.

این نامه در حالی ارسال شده است که چند روز پیش «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد که پس از نشست‌های متعدد هیئت مذاکره کننده آمریکا با طالبان دو طرف برای ایجاد پیش‌نویس توافقنامه صلح موافقت کرده‌اند.

به نوشته دری نیوز؛ مقام ارشد افغان که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد، غنی و مشاورانش در گفت‌وگو درباره چگونگی مواجه با تغییرات احتمالی در برنامه دولت آمریکا برای افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

این گفت‌وگوها شامل کاهش هزینه حضور نیروهای آمریکایی و کاهش این نیروها نیز بوده است.

به گفته این مقام ارشد افغان، غنی مسایل مختلفی را در این نامه لحاظ کرده و از تیم‌های دو طرف خواسته تا چگونگی کاهش هزینه‌ها و کاهش سطح نیروها به شماری کارآمدتر بررسی کنند.

براساس بررسی‌ها، طرح‌های کاهش هزینه می‌تواند سالانه ۲ میلیارد دلار مصارف واشنگتن در افغانستان را کاهش دهد و این کاهش از نواحی قراردادها برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظامی و کاهش نظامیان آمریکایی به ۳ هزار نفر صورت می‌گیرد.

سفارت آمریکا در کابل با خودداری از اظهارنظر درباره نامه غنی به ترامپ از طریق سخنگویش گفت: وارد جزئیات گفت‌وگوهای دیپلماتیک نمی‌شویم.

هنوز مشخص نیست که این نامه توسط ترامپ دریافت شده است و براساس گزارش‌ها نامه مذکور از طریق «آلیس ولز» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی برای ترامپ ارسال شده است که به تازگی برای دیدار با مقامات افغان به کابل سفر کرده بود.

مقامات افغان دیدار غنی و خلیلزاد پس از بازگشت نماینده ویژه آمریکا از مذاکره با طالبان را سرد توصیف کردند که پیشرفتی نیز درباره چگونگی حرکت رو به جلو در زمینه مذاکرات مستقیم کابل و طالبان ایجاد نشد.

از سوی دیگر نیز پاسخ‌های خلیلزاد نگرانی‌های مقامات افغان از امتیازدهی واشنگتن به طالبان را بر طرف نکرد.

غنی پس از این دیدار ۳ ساعته جزئیاتی درباره دیدار منتشر نکرد و در عوض تصمیم گرفت در پیامی تلویزیونی درباره توافق‌های شتابزده در گذشته که منجر به خونریزی‌های بیشتر در افغانستان شده بود هشدار دهد.

رئیس جمهور افغانستان در اظهاراتش گفت: نباید فراموش کنیم که قربانیان جنگ افغان‌ها هستند بنابراین ابتکار صلح باید در دست افغان‌ها باشد.

غنی در اظهاراتی دیگر که نشان دهنده تنش‌های وی با آمریکایی‌ها بود نیز به کشته شدن مردم این کشور در حملات هوایی اشاره کرد، انتقادی که به ندرت بطور عمومی آن را بیان می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟