افزایش بهای مواد سوختی و خانه‌های سرد شهروندان کابلی

  • انتشار: ۱۳ جدی ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعیاقتصاد
  • شناسه مطلب: 166857

شماری از باشندگان کابل می‌گویند که بهای مواد سوخت، به شمول چوب و زغال سنگ، که بیشتر در زمستان برای گرم‌کردن خانه‌ها به کار گرفته می‌شود، همزمان با رسیدن فصل زمستان به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

به گفته‌ی این باشندگان، در سه ماه اخیر، در بهای هر خروار چوب (۵۶۰ کیلوگرام) سه هزار افغانی افزایش آمده است. آنان می‌گویند که با توجه به وضعیت کنونی اقتصادی خانواده‌ها، بسیاری از مردم توان خرید چوب و زغال سنگ را ندارند.

بر بنیاد معلومات دکانداران، سه ماه پیش، بهای هر خروار چوب سوخت از ۶ هزار تا ۶ هزار و ۶۰۰ افغانی بود، و اکنون به ۹ هزار و ۶۰۰ افغانی افزایش یافته‌است.

میرویس، فروشنده چوب و زغال سنگ در کابل، می‌گوید: «تقریبا ۲۰ افغانی در هر هفت کیلوگرام، تفاوت کرده است. بهای هفت کیلوگرام چوب اکنون ۱۲۰ افغانی است.»

به گفته فروشندگان مواد سوخت، بهای زغال سنگ نیز با رسیدن زمستان بلند رفته است و هم اکنون بهای هر خروار (۵۶۰ کیلوگرام) زغال سنگ ۷ هزار و ۲۰۰ افغانی است؛ در حالی‌که پیش از زمستان بهای هر خروار زغال سنگ ۶ هزار و ۵۰۰ افغانی بود.

باشندگان کابل می‌گویند که با درآمد اندک نمی‌توانند برای زمستان مواد سوخت خریداری کنند.

فقیر محمد باشنده کابل می‌گوید: «زمستان سرد است. مردم غریب است. من غریب هستم. من هشت نفر در فامیل هستم و توان خرید چوب و زغال سنگ را ندارم.»

نظرالله باشنده کابل می‌گوید: «کار و بار نیست. من تا حالا نتوانسته ام زغال سنگ بخرم. وقتی کار هم می کنم ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی در روز عاید دارم که کافی نیست.»

تازه ترین گزارش دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه ملل متحد نشان میدهد که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان نیازمند کمک هستند.

ملل متحد برای رسیدگی به خانواده‌های نیازمند در افغانستان ۳ میلیارد دالر درخواست داده است.

پس از اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، میزان فقر در افغانستان افزایش یافته است و تازه ترین آمار برنامه توسعه یی ملل متحد نشان میدهد که در حال حاضر ۸۵ درصد از شهروندان افغانستان زیر خط فقر قرار دارند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟