اعلام آمادگی روسیه برای همکاری اقتصادی با کشورهای اسلامی

  • انتشار: ۲۵ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصادبین الملل
  • شناسه مطلب: 138758

ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه اعلام کرده که کشورش آماده همکاری‌های تجاری و فرهنگی گسترده با کشورهای مسلمان است.

ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه، امروز دوشنبه، ۲۵ ثور، با نشر پیامی اعلام کرد که کشورش آماده همکاری‌های تجاری و فرهنگی گسترده با کشورهای مسلمان است.

رییس‌ جمهوری روسیه در پیامی به شرکت‌کنندگان در چهاردهمین مجمع اقتصادی بین‌المللی «مجمع کازان: روسیه – جهان اسلام» اعلام کرد که مسکو آماده همکاری‌های تجاری و فرهنگی گسترده با کشورهای مسلمان است.

در پیام آقای پوتین آمده: جهان اسلام فعالانه در حال توسعه بوده و دستاوردهای مهمی در تجارت، امور مالی، نوآوری و تحقیقات علمی – کاربردی داشته است. روسیه آماده همکاری‌های تجاری و فرهنگی گسترده با کشورهای مسلمان و تقویت روابط موجود و یافتن شرکای جدید بوده و به ترویج همکاری‌های کشاورزی و صنعتی و ایجاد زنجیره‌های حمل و نقل و پشتیبانی نوین علاقمند است.

پوتین تاکید کرده که روسیه به طور سنتی از روابط نزدیک و مبتنی بر اعتماد با کشورهای مسلمان، چه در قالب دوجانبه و یا در چارچوب تعامل با سازمان همکاری اسلامی، برخوردار است.

او افزوده: این روابط بر پایه مشارکت، احترام به حاکمیت و هویت تمدنی یکدیگر بنا شده است. ما با یک تمایل مشترک برای ایجاد یک نظم جهانی چند قطبی عادلانه‌تر مبتنی بر قوانین بین‌المللی، متحد شده ایم.

وی همچنین به نقش پراهمیت مسلمانان روسیه در گسترش ارتباطات بین‌المللی مسکو اشاره کرده و برگزاری چنین مجمعی را اثبات‌کننده آن دانست.

پوتین افزوده: اطمینان دارم که فعالیت گروه چشم‌انداز راهبردی روسیه و جهان اسلام و مجمع بین المللی اقتصادی کازان به تقویت تعامل میان تجار روسیه و کشورهای مسلمان ادامه خواهد داد و فرصت‌های جدیدی را برای پروژه های مشترک در سطوح منطقه‌ای و کشوری خواهد گشود.

در گزارش خبرگزاری روسی تاس آمده که مجمع کازان: روسیه – جهان اسلام، بستر اصلی همکاری اقتصادی بین فدراسیون روسیه و کشورهای جهان اسلام بوده و هدف آن تقویت روابط تجاری، اقتصادی، علمی، فنی، اجتماعی و فرهنگی میان روسیه و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است.

این مجمع برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ برگزار شد و در سال ۲۰۲۲، بیش از ۶ هزار و ۳۰۰ شرکت‌کننده در این رویداد شرکت کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟