اعتراض به نسل کشی هزاره ها در هرات؛ معترضان: طالبان برای تامین امنیت مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان هم امنیت را تامین نکردند

  • انتشار: ۱۲ قوس ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 162770

در پایان مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان شهرک جبرئیل هرات، که با راهپیمایی اعتراضی صدها معترض در این شهر برگزار شد آنان می گویند طالبان برای تامین امنیت این مراسم تدابیر امنیتی روی دست نگرفته بود.

آن‌ها گفتند طالبان با آنکه می‌دانند خطر جدی امنیت تجمعات هزاره‌ها و شیعیان را تهدید می‌کند، مراسم تشییع جنازه را بدون تدابیر امنیتی رها کرده بود.

این در حالی است که منابع محلی می گویند پیش از آغاز مراسم، افرادی از اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان آمدند و گفتند زنان نباید در مراسم تشییع جنازه شرکت کنند.

مراسم تشیع جنازه قربانیان حمله مسلحانه روز جمعه در شهرک جبرئیل روز یکشنبه، ۱۲ قوس، با حضور صدها نفر از باشندگان هرات برگزار شد.

خودداری از دفن جنازه‌های تیرباران شده

مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان در حالی برگزار شد که باشندگان شهرک جبرئیل در دو روز گذشته در اعتراض به «ناکامی طالبان در تامین امنیت و کشتارهای زنجیره‌ای هزاره‌ها و شیعیان» از دفن جنازه‌ها خودداری کردند.

پس از خودداری باشندگان شهرک جبرئیل از دفن جنازه‌ها، نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات روز شنبه، ۱۱ قوس، با نمایندگان مردم جلسه کرد و از آنان خواست جنازه‌ها را به خاک بسپارند.

منابع محلی می گویند برخی از باشندگان شهرک جبرئیل در این جلسه به نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات گفتند: «یا امنیت مردم را بگیرید یا سلاح بدهید تا مردم امنیت خود را بگیرند».

باشندگان شهرک جبرئیل همچنین خواهان بازداشت و مجازات عاملان ترورهای زنجیره‌ای روحانیون شیعه در هرات شدند. آنان همچنین از وخامت وضعیت امنیتی در هرات ابراز نگرانی کردند.

تظاهرات گسترده زنان در هرات بر علیه «نسل‌کشی هزاره‌ها»؛ طالبان راه مظاهره کنندگان را بست

شماری زیادی از زنان بر علیه نسل کشی هزاره ها در هرات تظاهرات کردند و طبق گزارش ها طالبان جلوی تظاهرات آنان را گرفتند.

در ویدیوهایی که به در شبکه های اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که جمعیت زیادی از زنان شعار «مرگ بر قاتلان»‌ سر می‌دهند.

جمعیت بزرگی از مردم هرات روز یکشنبه، ۱۲ قوس، همزمان با برگزاری مراسم تشییع جنازه تیرباران‌شدگان حمله روز جمعه در شهرک جبرئیل، در برابر «نسل‌کشی هزاره‌ها و شیعیان» تظاهرات کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟