اتحادیه اروپا: پولی بابت پناهجویان به ترکیه نمی‌دهیم

  • انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 123920

علی‌رغم هشدارهای ترکیه درخصوص ناتوانی این کشور برای میزبانی طولانی‌تر یا در حجم بیشتر از پناهجویان غیرقانونی و جلوگیری از ورود آنها به اروپا، اتحادیه این قاره اما بر عدم پرداخت منابع مالی به این کشور تاکید دارد.

«ایلوا یوهانسون» کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا طی نشستی در کمیته آزادی‌های مدنی پارلمان اروپا گفت: «بگذارید شفاف‌سازی کنیم، کمیسیون اروپا پولی به دولت ترکیه نمی‌پردازد. [ولی] ما از پناهندگان سوری در ترکیه حمایت می‌کنیم».

به نوشته خبرگزاری آناتولی، یوهانسون پس از ارائه برنامه اقدام اتحادیه اروپا علیه ورود غیرقانونی پناهجویان به کشورهای این قاره، به سوالات قانون‌گذاران پارلمان اروپا در مورد سایر جنبه‌های مهاجرت پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به ترکیه، گفت: «ترکیه کشوری است که میزبان بزرگترین جامعه پناهجویان در جهان است، که شامل بیش از ۴ میلیون نفر می‌شود».

این مقام اتحادیه اروپا اما تصریح کرد: «من فکر می‌کنم یک راه مناسب برای نشان‌دادن همبستگی با پناهندگان این است که ما از خود آنها در ترکیه حمایت کنیم».

یوهانسون همچنین اظهار داشت که اتحادیه اروپا و ترکیه باید روی از بین بردن شبکه‌های قاچاق پناهجویان کار کنند.

در سال ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا و ترکیه برای توقف ورود غیرقانونی موج‌های متوالی پناهجویان به کشورهای اروپایی از طریق مرزهای ترکیه، و بهبود شرایط پناهندگان سوری در این کشور توافقنامه‌ای امضا کردند.

به نوشته آناتولی، آمارها نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا متعهد شد ۶ میلیارد یورو به پناهجویان در این کشور کمک کند و تاکنون نیز ۴ میلیارد یورو پرداخت شده است.

پیش از این نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار مجدد درباره ناتوانی این کشور برای تحمل موج جدیدی از پناهجویان و مهاجران، گفته بود در صورت تداوم این فشارها، انتقال آن به کشورهای اروپایی اجتناب‌ناپذیر است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟