اتاق تجارت و صنایع پاکستان خواستار بازگشایی فوری گذرگاه اسپین‌بولدک-چمن شد

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۴۰۳
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 180719

عاطف اکرام شیخ، رییس اتاق تجارت و صنایع پاکستان (اف‌پی‌سی‌سی‌ال) می‌گوید که هزاران موتر در دو سوی گذرگاه اسپین‌بولدک-چمن گیرمانده‌ است و اسلام‌آباد فوراٌ این گذرگاه مرزی را بازگشایی کند.

روزنامه دان روز سه‌شنبه، ۲۵ ثور، به نقل از اکرام شیخ گزارش داده است که دولت پاکستان به هدف جلوگیری از خسارات مالی این گذرگاه را به روی کالاهای بازرگانی بازگشایی کند.

وی افزوده است: «مرز چمن باید فوراً باز شود تا خسارات مالی تجار کاسته شود و مواد ضروری، از جمله غذا و دوا از این مرز عبور کند.»

اکرام شیخ این اقدام پاکستان را یک بحران انسانی عنوان کرده است.

به گفته رییس اف‌پی‌سی‌سی‌ال، این نوع انسداد در طول پنج سال گذشته بارها اقتدار دولت پاکستان را از بین برده و منجر به «وضعیت نامطمین نظم و قانون» در منطقه مرزی شده است.

وی تصریح کرده است: «گذرگاه اسپین‌بولدک-چمن در دل چشم‌انداز پیچیده ژئوپلیتیکی منطقه قرار دارد. این گذرگاه از دیرزمانی یک نقطه تعامل مهم میان پاکستان و افغانستان و به‌عنوان مرکز تجارت فرامرزی بین دو کشور همسایه بوده است.»

گفتنی است که گذرگاه اسپین‌بولدک-‌چمن از چهار ماه به این‌سو به دلیل اعتراض باشنده‌گان منطقه چمن و در پی ممنوعیت تردد بدون پاسپورت و ویزا مسدود شده است.

این در حالی است که این گذرگاه از چند روز به این‌سو توسط طالبان به روی بیماران نیز بسته شده است.

یک‌ منبع چند روز پیش گفته بود که طالبان منطقه «مازل‌گلی»، راه ویژه بیماران در این گذرگاه را بسته کرده‌اند.

این گروه ادعا می‌کند که به دلیل برخورد نامناسب مرزبانان پاکستانی این گذرگاه را مسدود کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟