آیا طالبان ایمن‌الظواهری را فروخت؟

  • انتشار: ۱۱ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: دیدگاهسیاست
  • شناسه مطلب: 132071

به نظر می‌رسد طالبان در تعامل با آمریکا یکی از متحدان اصلی خود را قربانی کرده‌اند. جوبایدن و نیز رسانه‌های غربی خبر داده‌اند؛ “ایمن‌الظواهری” رهبر القاعده در خانه‌ای که چندروز پیش توسط پهبادهای امریکایی مورد هدف قرار گرفت کشته شده است. این یک خبر خوب و دست‌آورد مهم برای دمکرات‌ها در آستانه برخی انتخابات مهم در امریکاست.
روز یک‌شنبه گذشته ۹ اسد/مردادماه، پهبادهایی ناشناس دو منزل مسکونی در محلات وزیر اکبرخان و شیرپور و یک مهمان‌خانه را در متطقه دهمزنگ کابل هدف قرار دادند. پیامد آن دیروز ذبیح مجاهد سخنگوی گروه طالبان تایید کرد که چند نقطه در کابل توسط پهبادهای امریکایی مورد هدف قرار گرفته است.  اما او بیشتر از این چیزی نگفت. آن‌ها یک‌شنبه بعد از انجام حملات مدعی شدند: تنها یک خانه خالی در شیرپور کابل هدف قرار گرفته و هیچکس آسیبی ندیده است. اکنون معلوم می‌شود که احتمالا در یک معامله پنهانی بین طالبان و بخش‌های امنیتی در واشنگتن، رهبر القاعده فدا شده است. این در حالی است که ایمن‌الظواهری با ملاهبت‌الله اعلام بیعت کرده بود.

با شنیدن این خبر می‌توان مسیر پول‌های چندمیلیون دلاری که اینروزها بطور مرتب به کابل می‌رسد را یافت. از سوی دیگر اکنون معنای جلسه پنهانی “ویلیام بارنز” رئیس سازمان سیا در روزهای نخست سقوط کابل با ملابرادر را در آن شهر آشوب‌زده می‌توان درک کرد.
در این ماجرا امریکایی‌ها به هدفشان رسیدند. طالبان نیز به میلیون‌ها دلار پول و احتمالا سطح همکاری‌های بالاتری با واشنگتن دست یافتند. اما برخی همسایگان افغانستان که تصور می‌کردند طالبان امریکا را شکست داده و یک جریان ضد امپریالیستی است، با شنیدن خبر فوق دچار شوک خواهند شد. به نظر می‌رسد بازی امریکا در منطقه تازه شروع شده است.

یک نتیجه‌‌ی مهم دیگری که می‌توان از این خبر گرفت تغییر واقعی طالبان است. طالبان در دور گذشته تنها بخاطر عدم تحویل بن‌لادن که ایمن‌الظواهری جانشین او شد، بر سر بود و نبود خود قمار کردند. آن‌ها با این ادعا که بن‌لادن میهمان آنهاست و البته در واقع متحد آن‌ها بود، حاضر به تحویل وی نشدند، اما اینبار این گروه طالبان حاضر است برای بقای خود دست به هر معامله غیر ممکن‌ای بزند و چه بسا برخی از چهره‌های منتسب به‌خود را نیز به دوایر استخباراتی دنیا بفروشد…چگونه است امریکا که بسادگی رهبر القاعده را که در کلانشهر ۶ میلیون‌نفری کابل پنهان شده بود بسادگی یافته و ترور می‌کند، اما توان حذف خلیفه طالبان یعنی سراج‌الدین حقانی که به عنوان یک تروریست‌ خطرناک، برای زنده یا مرده او ۱۰ میلیون‌ دلار جایزه گذاشته است را ندارد؟…باید پذیرفت که ط‌البات واقعا تغییر کرده‌اند!

تصویر اقامتگاه ایمن‌الظواهری در منطقه شیرپور کابل پس از حمله پهبادهای امریکایی

محمد حسین جعفریان

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟