آمادگی دولت هند برای افتتاح معبد هندوها روی ویرانه مسجد بابری

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153170

دولت هند اعلام کرد: این کشور آماده افتتاح معبد هندوها روی ویرانه مسجد قدیمی بابری است.

به نقل از سی‌ان‌ان، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، با اعلام این که معبد جدید و بحث برانگیز هندو در ماه ژانویه در زمین های مورد مناقشه افتتاح می شود، به عمل به وعده ۱۰ ساله خود افتخار کرد.

اولین توصیفات دقیق از معبد «رام جانمابهومی ماندیر» روز پنجشنبه منتشر شد، که ساختار مجلل تزئین شده را نشان می دهد که در محل مسجد بابری ساخته می شود؛ مسجدی که که توسط اوباش دست راستی هندو در سال ۱۹۹۲ ویران شد. قسمت داخلی معبد که در شهر مقدس آیودیا در ایالت مهم انتخاباتی اوتار پرادش واقع شده است، با شمش های طلا و آثار هنری تزئین شده است.

انتظار می‌رود که افتتاح معبد به حزب مودی در پیشبرد انتخابات رونق بخشد و به قولی که نزدیک به یک دهه پیش به حامیانش داده بود عمل کند.

پیمانکار اصلی ساخت این معبد گفته هزینه اصلی ساخت معبد ۱۸۰ میلیون دلار است اما هندوها بیش از ۳۶۰ میلیون دلار برای ساخت آن کمک کرده‌اند.

مسلمانان ادعای مالکیت زمین را دارند زیرا مسجد در سال ۱۵۲۸ در آنجا ساخته شده است. اما بسیاری از هندوها معتقدند مسجد بابری بر روی ویرانه های معبد هندو ساخته شده که گفته می شود توسط بابر، اولین امپراتور مغول ویران شده است.

گفتنی است در سال ۲۰۱۹ پس از یک نبرد حقوقی طولانی، دادگاه عالی هند به هندوها اجازه ساخت معبد را در محل مورد مناقشه داد و به اختلاف پایان داد. این به عنوان یک پیروزی برای مودی و حامیانش تلقی می شد، اما با اینکه بسیاری از مسلمانان این رای را قبول نداشتند اما به خاطر دامن نزدن به اختلافات قومی و کشته نشدن انسان‌ها این رای را قبول کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟