آخرین زندانی غربی از افغانستان به کشورش برگشت

  • انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 14715

دولت افغانستان آخرین زندانی غربی را از زندان رها کرد و به مقامات کشورش سپرد. این مرد آسترالیایی که متهم به قتل همکار افغانش بود، از سوی رئیس جمهور  عفو شد و پس از هفت سال به کشورش برگشت.

خبرگزاری آلمانی “دی پی ای” به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این زندانی آسترالیایی را عفو کرده است.

روبرت لانگدون ۴۴ ساله یک مامور امنیتی آسترالیا بود که هفت سال را در زندان به شدت تحت تدابیر امنیتی پل چرخی سپری کرده است.

لانگدون متهم است که در سال 2009 همکار افغانش را به ضرب گلوله به قتل رسانده و سپس جسدش را سوزانده است، وی تلاش کرده بود که این قتل را به حمله طالبان نسبت دهد؛ اما خودش در دفاعیه اش گفته که این همکار افغانش را در دفاع از خودش و برای حفظ امنیت سربازان از پای درآورده بود.

این تبعه آسترالیا در زندان پلچرخی در جایی زندانی بوده که جنگجویان القاعده و طالبان نیز زندانی هستند.

لانگدون در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفته است که در طول مدت زمان زندانی بودنش اطلاعات زیادی را در مورد برنامه های طالبان و القاعده و دیگر جنگجویانی که برای بمبگذاری و حملات آموزش داده بودند گردآوری کرده و ارائه کرده است.

وی گفته است که در سلولی تاریک و نمناک زندانی بود که بوی فاضلاب می داد.

ماموریت نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان به شدت به ده ها هزار مامور امنیتی از شرکت های خصوصی امنیتی کشورهای مختلف وابسته بوده است.

موارد دیگری نیز از قتل، شکنجه و بدرفتاری سربازان کشورهای مختلف عضو ناتو در ماموریت شان در افغانستان با افغان های غیرنظامی و همکاران شان قبل از این وجود داشته است.

در سال ۲۰۱۲ رابرت بیلز یک سرباز امریکایی بر ۲۲ غیرنظامی به شمول ۱۷ زن و کودک در قریه ای در ولایت قندهار افغانستان آتش گشود و سپس جنازه های شان را به آتش کشید.

این قتل‌ موجی از اعتراض ها را برانگیخت که در نتیجه آن، ایالات متحده امریکا به صورت موقتی عملیات نظامی را به تعلیق درآورد.

وی در یک توافق برای جلوگیری از مجازات اعدام در محکمه ای در ایالات متحده امریکا به جرمش اعتراف کرد.

او در جلسه محاکمه اش در سال ۲۰۱۳ در یک اعلامیه از این کشتار معذرت خواهی کرد و خواهان تخفیف مجازاتش از اعدام به حبس ابد شد.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟