آخرین اخبار از حمله به نفتکش ایرانی در سوریه

  • انتشار: ۵ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111341

در روز گذشته خبرهایی از حمله نظامی به یک کشتی ایرانی در سوریه به گوش رسید که این خبر تکذیب شد. به طوری که مقامات نظامی در بندر بانیاس سوریه اعلام کردند که حادثه‌ای که برای این نفتکش رخ داده به دلیل سهل‌انگاری عوامل و عدم رعایت ایمنی در زمان انجام عملیات جوشکاری بوده است.

این مقام سوریه‌ای هرگونه عملیات نظامی بر علیه کشتی را تکذیب کرده و گفت: «با اتمام بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان فنی، خبر منتشر شده اصلاح می‌شود.» گفته می‌شود سه نفر از عواملی که در حال جوشکاری بوده‌اند دچار سوختگی شدند و یکی از این کارگران از شدت جراحت فوت کرده است. نام این کشتی نفتکش Wisdom بوده و پرچم آن به پاناما تعلق دارد. شهر ساحلی بانیاس محل قرار گرفتن یک پالایشگاه است که به همراه پالایشگاه در حمص سوریه عمده نیاز این کشور به دیزل، سوخت حرارتی، بنزین و محصولات نفتی دیگر را تامین می‌کند.

روز ۴ اردیبهشت/ ثور، برخی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده بودند که یک کشتی ایرانی توسط یک پهپاد مورد حمله قرار گرفته است. گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته بود که به یک کشتی ایرانی توسط پهپاد حمله شده است. البته این گروه در آخرین خبر خود اعلام کرد که معلوم نیست این حمله با پهپاد بوده یا توسط پرتاب موشکی از یک کشتی صورت گرفته است. دیده‌بان حقوق بشر در آن لحظه از بی تلفات بودن این آتش سوزی خبر داده بود.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه نیز با انتشار این خبر از وقوع یک آتش‌سوزی در یک نفتکش در سواحل بانیاس خبر داده بود که البته این خبرگزاری صحبتی از ایرانی بودن این کشتی به میان نیاورد. آن‌ها علت آن آتش سوزی را تا آن لحظه حمله یک پهپاد از مسیر آب‌های لبنان عنوان کرده بودند. رویترز و شبکه الجزیره نیز از ایرانی بودن این کشتی خبر داده بودند. برخلاف ادعاهای این خبرگزاری‌ها هیچ حمله‌ای به کشتی ایرانی در کار نبوده است.

منبع: روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟