گزارش CNN: بیش از دو هزار پناهجوی افغانستانی در اردوگاهی در امارات گرفتار و بلاتکلیف می باشند

  • انتشار: ۱۷ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 137688

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده است که ۱۸ ماه پس از تخلیه آشفته هزاران پناهجوی افغانستانی، دو هزار و ۱۰۰ نفر در اردوگاهی در امارات متحده عربی گیر مانده‌اند.

به نقل از CNN؛ این پناهجویان به کمک سازمان‌های خصوصی و کهنه‌سربازان امریکایی به امارات منتقل شدند و حالا بی‌سرنوشت هستند.

گزارشگران سی‌ان‌ان افزوده‌اند که این پناهجویان در اردوگاهی به نام «شهر بشردوستانه امارات» در وضعیتی «شبیه زندان» به سر می‌برند. به نوشته آنها، به این پناهجویان نه ویزای ورود به امریکا یا کشوری دیگر داده شده و نه اجازه خروج از این اردوگاه.

گزارش به نقل یکی از این پناهجویان افزوده که دختر او که قبلا با یکی از نهادهای امریکایی در افغانستان کار کرده بود، حالا در این اردوگاه با وضعیت دشوار روانی روبه‌رو شده است.

سی‌ان‌ان افزوده که وضعیت دشوار ساکنان «شهر بشردوستانه امارات» توجه شماری از نهادهای حقوق بشری را جلب کرده و آنها گفته‌اند که با این افراد بدرفتاری شده و از مراقبت‌های پزشکی مناسب برخوردار نیستند.

این شبکه خبری امریکایی به گزارش ماه مارچ دیدبان حقوق بشر اشاره کرده که در آن آمده این پناهجویان بیش از ۱۵ ماه در محیطی تنگ و فلاکت‌بار بدون هیچ امیدی به پیشرفت پرونده‌های خود، با «آسیب‌های روحی» روبه‌رو شده‌اند.

در پاسخ به این گزارش‌ها، مقام‌های امارات متحده عربی گفته‌اند که این پناهجویان به مسکن، خدمات بهداشتی، درمانی، مشاوره و آموزش با کیفیت بالا دسترسی دارند.

همچنین یک منبع وزارت خارجه امریکا هم گفته که از گزارش‌های پخش شده در این مورد آگاه است، اما هیچ ادعای تاییدشده‌ای درباره نقض حقوق بشری این پناهجویان وجود ندارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، وقتی این پناهجویان در ماه اسد و سنبله ۱۴۰۰ از کابل به امارات منتقل شدند، قرار بود که آنها تنها چند روز در این کشور بمانند، ولی حالا نزدیک به دو سال در آنجا مانده‌اند.

این پناهجویان بقایای بیش از ۲۰ هزار پناهجویی هستند که وزارت دفاع و وزارت خارجه امریکا آن‌ها را به امارات منتقل کردند و بیشتر آنها به امریکا، کانادا، استرالیا یا کشورهای دیگر منتقل شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟