پدر هوش مصنوعی: از کار خود پشیمانم

  • انتشار: ۱۲ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 136852

جفری هینتون، پدر هوش مصنوعی اعلام کرده که از کار خود در این راستا پشیمان است. او درباره خطرات فزاینده ناشی از قدرت هوش مصنوعی هشدار داده‌است.

بربنیاد گزارش‌ها، جفری هینتون؛ پدر هوش مصنوعی با ابراز پشیمانی، شغل خود را ترک کرده و درباره خطرات فزاینده تحولات تازه در این زمینه هشدار داده است.

آقای هینتون که ۷۵ سال دارد در بیانیه‌ای که در اختیار نیویارک تایمز گذاشته از شرکت گوگل استعفا داده و گفته او اکنون از کار خود در این رشته پشیمان است.

او به بی‌بی‌سی هم گفته که برخی از خطرات «بات‌های مکالمه» (چت بات) هوش مصنوعی «خیلی ترسناک است.»

او افزوده: «تا جایی که من می‌دانم آن‌ها در حال حاضر از ما باهوش‌تر نیستند؛ اما فکر می‌کنم ممکن است به زودی چنین شود.»

تحقیقات ممتاز داکتر هینتون در زمینه یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی راه را برای توسعه سیستم‌های کنونی مثل «چت جی‌پی‌تی» هموار کرده است.

اما این متخصص ذهن‌شناسی و دانشمند علوم کمپیوتر به بی‌بی‌سی گفته که توانایی «بات مکالمه» ممکن است به زودی از حجم اطلاعاتی که ذهن انسان ظرفیت نگهداری آن را دارد فراتر برود.

آنان همچنین گفته: «در حال حاضر ما شاهدیم که پدیده‌ای مثل جی‌پی‌تی-۴ در زمینه حجم دانش عمومی از انسان جلو می‌زند، آن هم با فاصله زیاد. از نظر استدلال، آن قدرت را ندارد، اما همین حالا هم استدلال‌های ساده انجام می‌دهد.»

«با توجه به سرعت پیشرفت، انتظار داریم که این فناوری با سرعت زیادی قوی‌تر شود. بنابراین جای نگرانی هست.»

دکتر هینتون در مقاله نیویارک تایمز به «بازیگران بد» که سعی خواهند کرد از هوش مصنوعی برای «مقاصد شرورانه» استفاده کنند اشاره می‌کند.

او گفته: «شاید این بدترین سناریوی ممکن باشد، یک کابوس.»

«برای مثال می‌توانید تصور کنید که یک بازیگر بد مثل پوتین (رییس جمهور روسیه) تصمیم بگیرد که توانایی ایجاد اهدافی فرعی را به ربات‌ها بدهد.»

او هشدار داده که این نهایتا ممکن است «باعث ایجاد اهدافی مثل ‘من قدرت بیش‌تری می‌خواهم’ شود.»

او افزوده: «به این نتیجه رسیده‌ام که نوع هوشی که در حال توسعه آن هستیم خیلی متفاوت از هوشی است که ما داریم.»

به گفته او: «ما سیستم‌های بیولوژیکی هستیم و این‌ها سیستم‌های دیجیتال هستند. فرق بزرگ در مورد سیستم‌های دیجیتال این است که می‌توانید کاپی‌های زیادی از یک سیستم با توانایی یکسان داشته باشید.»

او همچنین گفته: «و همه این کاپی‌ها می‌توانند به طور جداگانه آموزش ببینند و فورا دانش خود را با همدیگر به اشتراک بگذارند. مثل این است که ده هزار نفر باشند و وقتی یکی از آن‌ها یک چیز را آموخت، بقیه هم فورا همان چیز را فراگیرند. به این شکل است که این بات‌های مکالمه می‌توانند دانشی خیلی بیش از انسان داشته باشند.»

داکتر هینتون همچنین گفت که دلایل دیگری برای ترک شغل خود دارد. «یکی این‌که ۷۵ سال دارم. پس وقت بازنشستگی است. و دلیل دیگر این است که حرف‌های مثبتی دارم که درباره گوگل بزنم و وقتی برای گوگل کار نمی‌کنید، اعتبار این حرف‌ها بیش‌تر می‌شود.»

او تاکید کرد که نمی‌خواهد از گوگل انتقاد کند و این شرکت عظیم فناوری «خیلی مسئولانه عمل کرده است».

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟