واکنش ها به نشست قندهار در انتقاد از رئیس جمهور

  • انتشار: ۲۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: پارلمانتیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 26395

بعد از اینکه ده ها نماینده مجلس در نشستی در ولایت قندهار از سیاست های اشرف غنی رئیس جمهور انتقاد کردند، واکنش های مختلفی را در مجلس نمایندگان به دنبال داشته است. تعدادی از نمایندگان از این حرکت انتقاد کردند و آن را بهانه ای برای تضعیف نظام دانستند، اما برخی از نمایندگان ضمن حمایت از این نشست سران حکومت وحدت ملی را به دروغگویی و فریب مردم متهم می کنند.

موضوع گیری نزدیک به شصت نماینده مردم برضد حکومت وحدت ملی در مجلس نمایند‌گان، جنجال برانگیز شد.

شماری از اعضای مجلس در نشست روز گذشته (شنبه) در برابر سفر نزدیک به شصت عضو دیگر به ولایت قندهار، واکنش نشان دادند.

چند روز قبل تعدادی از نمایندگان مجلس در نشستی در قندهار از سیاست های حکومت وحدت ملی انتقاد کرده بودند.

در نشست قندهار لالی حمید زی نماینده پشتون پارلمان از ولایت قندهار گفته بود که رٸیس جمهور غنى در کنار افرادى است که نه تنها تعصبات قومى و لسانى میان اقوام اوزبیک، تاجیک و هزاره را دامن مى‌زنند، بلکه در میان پشتون ها به نام غِلزایى و دُرانى، تعصب را دامن می زند.

همایون همایون، معاون نخست مجلس که در جمع گروه شصت نفری است گفت که رهبران حکومت مردم را فریب می‌دهند و این دیگر برای مردم قابل قبول نیست.

همایون گفت: “در تمام ولایت‌ها یک وحشت به میان آمده که ثبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی را صدمه زده است. بیبینن رییس جمهور تمام مردم را فریب می‌دهد از این رو من به عنوان یک وکیل از ریس جمهور خواهش دارم که دست از عوام فریبی بردارد”.

او به حکومت وحدت ملی هشدار داده گفت: “از رییس جمهور خواهش می‌کنم که فریب دادن سی ملیون نفوس کشور به خاطر منافع خود و حلقه در اطراف اش خود داری کند، در غیر آن تمام مردم در به جانش برخواهند خیست و یک کودتای سفیدی را در مقابل رییس جمهور انجام خواهند دادند”

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس، اما همه را به خویشتن داری دعوت کرد و گفت که سیاسیون نباید کاری کنند که سبب سقوط نظام شود.

پس از شورای ائتلاف برای نجات افغانستان به محوریت جنرال دوستم، یک گروهی شصت نفری اعضای مجلس درسفر به قندهار، ازآنجا صدای اعتراض برضد حکومت بلند کرده اند. آنان می گویند که خواست وهدف شان متفاوت از ائتلافی است که میان جنرال دوستم، عطامحمد نور و محمد محقق شکل گرفته است.

تااکنون حکومت وحدت ملی واکنش جدی به این ائتلاف‌ها نشان نداده است، اما در آغاز هفته گذشته رییس جمهور سیاست گران کشور را به وحدت وهمدلی دعوت کرد.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟