نشست شرم به میزبانی ریاض/ آل سعود: ما الهام بخش جهان می‌شویم!

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 99325

آل سعود تلاش می‌کند در نشست گروه ۲۰چهره واقعی خود را از نگاه دوربین‌ها بپوشاند.

به گزارش خبرگزاری اطلس، در شرایطی که این روز‌ها مردم یمن در محاصره همه‌جانبه آل سعود قرار دارند و از کمترین امکانات بهداشتی، درمانی و غذایی در شرایط همه‌گیری کرونا محروم هستند. رژیم متجاوز سعودی به عنوان رئیس دوره‌ای گروه ۲۰ سعی دارد تا زمینه را برای سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر شرکت‌های خارجی را در این رژیم فراهم کند. این نشست از دیروز یکم آذرماه به میزبانی آل سعود در حال برگزاریست و امشب به اتمام خواهد رسید. رژیم سعودی با فعال نشان دادن خود در چنین نشست‌هایی قصد دارد تاچهره جدیدی از خود در عرصه بین‌المللی به نمایش بگذارد.

اجلاس سران گروه ۲۰ قرار بود به صورت حضوری و به میزبانی آل سعود در عربستان برگزار شود، اما به دلیلی شرایط همه‌گیری کرونا به صورت مجازی تشکیل می‌شود و همین امر تمام برنامه‌ریزی‌های این رژیم را برهم زده است.

«بن سلمان» ولیعهد‌ سعودی منتظر بود تا پس از جنایت علیه مردم مظلوم یمن، قتل فجیع خاشقچی و بازداشت و شکنجه فعالان حقوق‌بشری و اعدام کودکان، بتواند وجهه خود را درسطوح بین‌المللی بهبود بخشد. اما حالا با برگزاری این نشست به صورت مجازی نه مهمانی در خیابان‌های ریاض جولان می‌دهد و نه از دست دادن و فرش قرمز خبری هست و نه بستن قرارداد.کرونا تمام آرزو‌های بن سلمان برای این نشست را نقش بر آب کرد.

رسانه‌های حکومتی آل سعود از مدت‌ها قبل در حال هیاهو و تبلیغات برای این نشست هستند. آن‌ها سعی کردند با شعار «با این کنفرانس الهام بخش جهان می‌شویم» این واقعه را پوشش دهند. به همین منظور هفته‌هاست که خیابان‌های عربستان پر از بنر‌هایی با موضوع این کنفرانس شده است. با رفتن ترامپ از کاخ‌ سفید، سعودی‌ها به تکاپو افتاده اند و با شعار «انسان در اولویت» پا به این کنفرانس گذاشته اند؛ شعاری که با اقدامات و جنایات آل سعود هیچ نقطه اشتراکی ندارد.

گروه ۲۰ را بیشتر بشناسید

گروه ۲۰ شامل ۱۹ کشور کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، روسیه، بریتانیا، آمریکا، چین، عربستان سعودی، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین، هند، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و مکزیک و اتحادیه اتحادیه اروپاست که به عنوان بیستمین عضو این گروه به شمار می‌اید. این گروه شامل دو بخش، ۸ کشور صنعتی و ۱۱ کشور دارنده اقتصاد‌های در حال توسعه است.

کشوری که ریاست گروه ۲۰ را برعهده می‌گیرد، مسئول سازماندهی و برگزاری نشستهای بعدی سران این گروه خواهد بود و نشستهای متفرقه دیگری را نیز برگزار می‌کند. اولین نشست گروه ۲۰ در سال ۱۹۹۹ در شهر برلین آلمان برگزار شد؛ این نشست پس از بحران اقتصادی شرق آسیا برگزار شد و تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر اکثریت کشور‌های جهان گذاشت.

هدف از تشکیل گروه ۲۰ نیز مشارکت دادن قدرت‌های اقتصادی نوظهور در مباحثات مربوط به اقتصاد جهانی اعلام شده است. اعضای گروه ۲۰ می‌گویند که تلاش می‌کنند از طریق این مجموعه، هماهنگی بین المللی را افزایش دهند. این مجموعه تا سال ۲۰۰۸ تنها در سطح وزیران اقتصاد نشست برگزار می‌کرد، اما از این سال به بعد به صورت دوره‌ای نشست‌هایی در سطح سران نیز برگزار می‌کند.

در نشست گروه ۲۰، رهبران کشور‌ها در خصوص مهمترین مسائل اقتصادی و مالی روز دنیا تبادل نظر و تلاش می‌کنند تا برنامه‌هایشان با هم هماهنگ باشد.

همزمان با برگزاری این نشست  به ریاست دوره‌ای آل سعود، حتی برخی فعالان حقوق بشری غربی هم از مواضع دوگانه کشور‌های شرکت کننده در این نشست انتقاد کردند و گفتند کشور‌های حاضر در این نشست از یک سو شعار «آزادی و دموکراسی و حقوق بشر» سرمی‌دهند و از سوی دیگر در نشستی به میزبانی یک رژیم جنایتکار شرکت می‌کنند. اما علیرغم کارزار‌های فعالان حقوق بشری، تاکنون هیچ کدام از اعضای گروه بیست، این رویداد مجازی دو روزه را که امروز (یکشنبه) پایان می‌یابد تحریم نکرده‌اند.

شواهد آشکارا نشان می‌دهند که اگر کمک‌های تسلیحاتی آمریکا و غرب نبود، آل سعود نمی‌توانست ۶ سال به تجاوز خود به یمن ادامه دهد. آخرین خبر از این حمایت‌ها را پایگاه اطلاع رسانی فرانسوی «مدیاپارت» دو روز قبل از برگزاری نشست فاش کرد. بنا بر اعلام مدیاپارت برخی از شرکت‌های فرانسوی متخصص در زمینه آموزش نظامی، در جنگ ائتلاف سعودی علیه مردم یمن همچنان به مزدوران متجاوز، آموزش نحوه استفاده از تسلیحات مختلف را می‌دهند.

به نظر می‌رسد شرکای آمریکایی و غربی شرکت‌کننده در این نشست بیش از آنکه دغدغه دفاع از «حقوق بشر» داشته باشند به فکر فروش سلاح‌های خود هستند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم که واپسین روز‌های اقامت خود در کاخ سفید را می‌گذراند هم در این نشست مجازی حضور دارد. گفته می‌شود رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد که در هفته‌های آینده، اصلی‌ترین محور انقلاب یمن یعنی جنبش انصار الله و کمیته‌های مردمی را در فهرست  ادعایی «تروریسم» خود قرار دهد. کارشناسان می‌گویند این کار ترامپ چراغ سبزی است برای متجاوزگران سعودی تا روند وقوع یک فاجعه انسانی در یمن را سرعت ببخشند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟