فواید گوش دادن موزیک در هنگام ورزش!

  • انتشار: ۴ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامتورزشی
  • شناسه مطلب: 62465

کارشناسان در پژوهش‌های خود دریافتند گوش دادن به موسیقی محبوب خود زمان انجام حرکت‌های ورزشی می‌تواند سبب لذت بردن بیشتر فرد از ورزش و نیز به دست آوردن مزایای سلامت بیشتر شود.

محققان آثار مثبت گوش دادن به موسیقی یا سکوت کامل را روی ۱۱ ورزشکار رشته ورزشی دو آزمایش کردند و دریافتند گوش دادن به موسیقی سبب افزایش بازدهی و لذت بردن از ورزش به میزان ۲۸ درصد می‌شود.

این دسته از افراد همچنین در بازه زمانی بیشتری تمایل به ورزش داشته و کمتر خسته شده اند.

این پژوهش به وسیله دانشمندان دانشگاه برونل (Brunel University) بر روی داوطلبان انجام شده و در مجله روانشناسی ورزشی و ورزش (the journal Psychology of Sport and Exercise) به چاپ رسیده است.

کارشناسان به افرادی که به شکل حرفه‌ای یا تنها برای حفظ سلامت و تفریح به ورزش می‌پردازند توصیه می‌کنند در زمان انجام تمرین‌های ورزشی لیستی از موسیقی‌های مورد علاقه خود را آماده داشته باشند و به آن‌ها گوش دهند.

محققان دانشگاه برونل دراین پژوهش یک دستگاه الکتروآنسفالورگرافی قابل حمل (این دستگاه برای بررسی نوسان امواج مغزی بیماران مبتلا به صرع معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد) را بر روی سر ۲۴ دونده نصب کرده و از آن‌ها خواسته اند مسیر ۴۰۰ متری را بدوند.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، برخی از دونده‌ها در سکوت دویدند، برخی به سخنرانی‌ها و گروه بعدی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دادند؛ نتیجه نشان داد که فرکانس امواج مغزی در افرادی که موسیقی گوش کرده اند افزایش یافته است و آن‌ها لذت بیشتری از ورزش خود به دست آورده اند.

کارشناسان همچنین توصیه می‌کنند افراد پس از مدتی به آهنگ و موسیقی‌های جدید گوش دهند تا ذهنشان گیرایی بیشتری داشته باشد.

البته صدای موسیقی نباید به اندازه‌ای بلند باشد که به گوش آسیب رساند یا سبب کاهش تمرکز فرد از توجه به محیط پیرامون خود شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟