عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران: طالبان بخش کوچکی از افغانستان هستند

  • انتشار: ۶ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 150927

فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان در مجلس نماینده‌گان ایران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی این مجلس می‌گوید که طالبان بخش کوچکی از افغانستان هستند.

خبرگزاری عصر یک‌شنبه‌شب، ۵ سنبله، گزارش داده که فداحسین مالکی از مقام‌های ایرانی خواسته است تا برای متقاعدسازی طالبان به پرداخت حقابه این کشور از رود هیرمند، برق و آب وارداتی ایران به ولایت‌های غربی افغانستان را قطع کنند.

مالکی افزوده است: «راهکارهای مختلفی برای مقابله با طالبان داریم چون ما هم آب و هم برق به ولایت‌های هم‌جوار مرزی مان در افغانستان می‌دهیم. سفارت افغانستان در شرایطی در ایران باز شد که موجی از مخالفت‌ها در کشور شکل گرفت. ما چاره‌ای نداریم و باید برخی گزینه‌ها را برای مقابله با طالبان اجرایی کنیم.»

وی تصریح کرده است که طالبان اراده برای پرداخت حقابه ایران از رود هیرمند ندارند.

این نماینده مردم خاطرنشان کرده است: «ما در مجلس اعتقاد داشتیم که طالبان اراده‌ای برای پرداخت حقابه ایران از هیرمند ندارند، ولی نظر برخی از دوستان در خارج از مجلس عکس بود و حالا این موضوع به همه ثابت شده است.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خواستار تجدید نظر در روابط کشورش با رژیم طالبان در افغانستان شده است.

این در حالی است که چند روز پیش محسن روحی صفت، دیپلمات پیشین ایران در افغانستان در مورد حقابه این کشور گفت، تصویرهای هوایی نشان می‌دهند که در مسیر منشا آب تا مرز ایران زمین‌هایی که پیشتر خشک بودند به مزارعی سرسبز تبدیل شده‌اند و مواد مخدر هم حتا در این مزارع کشت می‌شود.

با خواست‌های مکرر مقام ایرانی مبنی بر پرداخت حقابه این کشور از رود هیرمند، طالبان می‌گویند که آب کافی برای پرداخت حقابه وجود ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟