طالبان به ساکنان شماری از روستاهای پریان پنجشیر دستور تخلیه دادند

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 132900

منابع در پنجشیر می‌گویند که طالبان به ساکنان چندین روستای ولسوالی پریان این ولایت دستور داده‌اند تا مناطق‌شان را تخلیه کنند.

این در حالی است که باشندگان روستاهای شانیز، کوهسار بالا، کوهسار پایین، ده کوهسار، قاضی‌خیل و سکمان می‌گویند که طالبان به آنان اجازه گشت‌وگذار بر سر مزارع‌ شان را نمی‌دهند.

یکی از ساکنان می‌گویند که باشندگان این روستا مشکل‌شان را بارها با فرماندهان ارشد طالبان در میان گذاشته‌اند؛ اما فرماندهان طالبان به مردم گفته‌اند که تنها راه حل کوچ از این مناطق است.

به‌گفته‌ منبع، صبح امروز (شنبه، ۱۹ سنبله) پنج موتر کوچ به طرف کابل حرکت کرده‌اند.

یک منبع افزود که طالبان همه‌روزه به خانواده‌هایی که بستگان‌شان عضویت «جبهه مقاومت» را دارند، فشار وارد می‌کنند که کوچ کنند.

منابع می‌گویند که در ماه جاری تنها از روستای کرپیتاب ولسوالی پریان شش خانواده کوچانده شده‌اند. به‌گفته یک منبع، چهار خانواده به کابل و دو خانواده به ولسوالی کران‌ومنجان ولایت بدخشان رفته‌اند.

یک منبع دیگر اضافه کرد که در روستای کوهسار ولسوالی پریان نیز ۱۵ خانواده خانه‌های‌شان را قفل کرده و به‌خانه‌های اقارب و دوستان‌شان رفته‌اند.

منابع در پریان می‌گویند که طالبان غیرنظامیان را به‌خاطر سلاح بازداشت و شکنجه می‌کنند. به‌گفته‌ منابع، طالبان برخی از ساکنان را مجبور کرده که سلاح بخرند و به طالبان تحویل دهند.

پریان از جمله ولسوالی‌های راهبردی ولایت پنجشیر است که با چهار ولایت کشور مرز مشترک دارد. گفته می‌شود که اکنون در این ولسوالی سه قرارگاه نظامی «جبهه مقاومت» فعال اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟