سفیر ایران: امریکا در پی ایجاد نگرانی برای همسایگان افغانستان است

  • انتشار: ۹ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 155115

سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان می‌گوید که امریکا در پی ایجاد نگرانی برای کشورهای منطقه و از جمله برای همسایگان افغانستان است.

به نقل از رسانه‌های ایران، حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان و سفیر این کشور در کابل، پس از پایان اجلاس فرمت مسکو گفت: یکی از مهمترین تصمیمات کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، شکل‌گیری گروه تماس توسط همسایگان و کشورهای منطقه بود.

کاظمی قمی، پس از اجلاس همسایگان افغانستان به میزبانی روسیه (فرمت مسکو) در گفتگو با «صداوسیما» ایران درباره این اجلاس گفت: باوجود اینکه بیش از دو سال از فرار آمریکایی‌ها از افغانستان سپری می‌شود، اما این کشور همچنان به شیطنت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد و به‌دنبال ایجاد دغدغه و نگرانی برای کشورهای منطقه از جمله همسایگان افغانستان است.

کاظمی‌قمی با اشاره به حضور ۱۳ کشور منطقه از جمله ایران، روسیه، هند، چین، پاکستان، افغانستان، ازبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، عربستان سعودی و امارات در اجلاس کازان گفت: چالش‌های اقتصادی و امنیتی در افغانستان بیش از هر چیز ناشی از ۲۰ سال اشغالگری آمریکا ، ناتو و متحدان آنها در این کشور و نابودی زیرساخت‌های اقتصادی و بنیان‌های امنیتی در افغانستان است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان به ادامه حمایت‌های آمریکا از تروریسم و داعش اشاره و تاکید کرد: واشنگتن با تشدید بی‌ثباتی و ناامن‌سازی افغانستان قصد دارد شرایطی ایجاد کند که نگرانی و دغدغه همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه ادامه داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: کشورهای همسایه به این جمع‌بندی رسیدند که باید در یک حرکت دسته‌جمعی و ابتکار منطقه‌ای ، ضمن همکاری با حاکمان کابل، شرایط را در افغانستان تغییر دهند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *