سازمان ملل: زنان در مجمع عمومی کمتر از ۱۲ درصد سهم سخنرانی داشتند

  • انتشار: ۵ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154635

در هفته گذشته ۱۳۰ رهبر جهان و بیش از ۵۰ وزیر در نشست سالانه سطح بالای مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کردند، اما کمتر از ۱۲ درصد از کسانی که در این مجمع سخنرانی کردند زن بودند.

رویترز نوشت: «امینه محمد» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، پس از سخنرانی آخرین کشور در مجمع عمومی ۱۹۳ عضوی به خبرنگاران گفت: «ما باید به اندازه کافی شجاع باشیم؛ این تعداد سیاستمدر زن کافی نیست؛ در سالن واضح و فراوان است، وقتی پشت سکو نشسته اید و به پایین نگاه می کنید، درست است – من به دنبال زنان هستم و این باید بهتر شود.»

دیپلمات ها گفتند: تنها چهار کشور در نشست شش روزه صحبت نکردند – نیجر، میانمار، افغانستان و ماداگاسکار. hز ۱۸۹ کشور عضوی که در مجمع عمومی صحبت کردند، ۸۸ رئیس جمهور و ۴۲ رئیس دولت بودند. سخنرانان باقی مانده از معاونان رهبران و وزرا به همراه شش سفیر تشکیل شده بودند. در میان سخنرانان ۲۱ زن – شش رئیس جمهور، چهار رئیس دولت، یک معاون رئیس جمهور، ۹ وزیر و یک معاون وزیر حضور داشتند.

گفتنی است بر اساس داده های سازمان ملل متحد، در این نهاد بین‌المللی برابری جنسیتی در میان سطوح بالای معاونان دبیرکل وجود دارد. در کل سیستم سازمان ملل متحد، زنان ۴۴ درصد از کارکنان را تشکیل می دهند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *