رییس پارلمان کانادا از سمتش استعفا داد

  • انتشار: ۵ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154588

رسانه‌های بین‌المللی گزارش دادند که آنتونی روته، رییس پارلمان کانادا، در پی افزایش فشارها به‌دلیل قدردانی از یک کهنه‌سرباز نازی اوکراینی در پارلمان این کشور، از موقفش کناره‌گیری می‌کند.

الجزیره سه‌شنبه‌شب، ۲۶ سپتامبر، گزارش داده که آنتونی روته، پس از فشارها مجبور به استعفا شده است.

چند روز پیش پارلمان کانادا با حضور جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور و ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، از یک سرباز نازی متولد اوکراین تقدیر کرد.

هرچند رییس پارلمان کانادا به‌دلیل دعوت و تمجید از یک کهنه‌سرباز اوکراینی که طی جنگ جهانی دوم برای نازی‌ها جنگیده بود، عذرخواهی کرد، اما هنوز منتقدان دولت کانادا، از این کار روته خشم‌گین هستند.

پارلمان کانادا روز جمعه، ۲۲ سپتامبر، پس از سخنرانی زلنسکی در پارلمان این کشور، یاروسلاو هونکای ۹۸ ساله را تشویق کردند. در این مراسم هونکا به‌عنوان قهرمان جنگی معرفی شد که طی جنگ جهانی دوم برای لشکر اول اوکراین مبارزه کرده است.

روته گفته که هیچ یک از اعضای پارلمان کانادا و حتی هیأت اوکراینی از برنامه وی برای معرفی این کهنه‌سرباز اطلاعی نداشته‌اند.

مقام‌های روسیه که تداوم حمله خود به اوکراین را به‌عنوان بخشی از تلاش برای نازی‌زدایی این کشور می‌دانند، این اقدام پارلمان کانادا را محکوم کرده‌اند.

دولت فرانسه نیز پس از تقدیر این کهنه‌سرباز نازی، خواستار استعفای رییس پارلمان کانادا شده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *