رویترز: نماینده‌گان قطر با امریکا و ایران در مورد برنامه هسته‌ای و پهپادی نشست‌هایی داشته‌‌اند

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153825

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده که قطر در هفته جاری نشست‌های جداگانه دوجانبه‌ای با ایالات متحده و ایران بر سر برنامه هسته‌ای و نگرانی‌های واشینگتن درباره انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه داشته است.

بربنیاد این گزارش که روز چهارشنبه، ۲۱ سپتامیر، منتشر شده، قطر در این نشست‌ها نقش میانجی نداشته است، اما برخلاف مذاکرات امسال که دیپلمات‌های قطری نشست‌های پیهمی با طرف‌ها داشتند و نتیجه آن در نهایت معاوضه زندانیان میان ایران و ایالات متحده بود.

رویترز پیش از این به نقل از منابع آگاه نوشته بود، قطر قصد دارد که هر دو طرف را برای انجام گفت‌وگوهای بیشتر و دست‌یابی به «توافق» تحت فشار بگذارد.

یکی از این منابع گفته بود که این نشست‌ها روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شده است.

منبع مطلع دوم نیز گفت که مذاکرات دوجانبه بیشتری دراین‌باره طی هفته جاری انجام خواهد شد. او اما اطلاعات بیشتری به دست نداد.

این دپیپلمات نشست‌های نیویارک را نشست‌هایی مقدماتی توصیف کرد و گفت، ایده اصلی این بود که زمینه را برای مذاکرات غیرمستقیم در آینده فراهم کنند تا طرف‌ها بر سر مسئله هسته‌ای به یک «تفاهم» برسند.

مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم ایران و ایالات متحده بر سر احیای برجام از تابستان گذشته با بن‌بست مواجه شده است.

دو طرف اما اخیراً بر سر معاوضه زندانیان و همچنان آزادسازی شش میلیارد دالر دارایی مسدود ‌شده ایران در کوریای جنوبی به توافق رسیدند.

بر این اساس، پنج شهروند امریکایی-زندانی در ایران روز دوشنبه هفته جاری با پرواز هواپیمای قطر تهران را ترک کردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *