رونمایی از کتاب «در نهمین سپیده» اثر شاعر جوان افغانستانی در استانبول

  • انتشار: ۵ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 150877

مراسم رونمایی از مجموعه اشعار «در نهمین سپیده» اثر انوشه عارف، شاعر جوان زاده بدخشان افغانستان با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در شهر استانبول برگزار شد.

مراسم رونمایی از کتاب شعر «در نهمین سپیده»، سروده انوشه عارف، شاعر زن جوان زاده بدخشان افغانستان با حضور نویسنده اثر و جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و اصحاب هنر این کشور در شهر استانبول برگزار و با استقبال رو‌به‌رو‌ شد.

شاعر زن افغانستانی در این کتاب که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در کابل به چاپ رسیده سعی کرده دغدغه‌های فردی و گاه جمعی خود و زنان هموطنش را با زبان شعر بیان کند.

عشق، انتظار، شکوه، بی‌عدالتی، مرگ، ناهنجاری‌های اجتماعی، دل شکستگی از زندگی نکبت‌بار از اصلی‌ترین نقوش شعر انوشته به شمار می‌رود.

انوشه عارف به خبرگزاری آناتولی گفت: «این مجموعه بازتاب روایت‌های دردناک زنان افغانستان است که در داخل کشور به خاطر دادخواهی مبارزه می‌کنند اما صدای شان با جدیت پیگیری نمی‌شود.

وی افزود: منظومه من حاوی اشعار عاشقانه و اعتراضی-اجتماعی است که بیشتر در غزل سروده شده است. وقتی زنان افغانستان در شرایط حساس و بحرانی قرار گرفته و اجازه نفس کشیدن را ندارند، به چاپ رسیده تا باعث تقویت روحیه آنها شود.

عارف معتقد است که انتشار چنین آثار می‌تواند در اذهان عموم به‌ویژه بانوان تاثیرگذار بوده و زنان افغانستان را که بیش از نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، به تلاش و مبارزه بیشتر تشویق کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟