رشد ۱۷۵ درصدی خودکشی در عراق طی ۷ سال گذشته

  • انتشار: ۸ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154914

خبرگزاری جهان عرب(العالم العربی) نوشت: در سال های اخیر موارد خودکشی در عراق روند صعودی داشته است به طوری که وزارت داخله در آمارهای خود اعلام کرده است که موارد خودکشی در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی به ترتیب ۳۷۶، ۳۴۳، ۴۴۹ و ۵۱۹ مورد بوده و در سال گذشته به تدیج به ۱۰۷۳ مورد رسید.

العالم العربی همچنین نوشت: براساس آمارهای وزارت داخله عراق، موارد خودکشی تنها در ولایت واسط ظرف یک سال به حدود ۳۰ مورد رسید که در بین آنها کودکان و زنان نیز دیده می شدند.

واسط تنها ولایتی نبود که شاهد افزایش شدیدموارد خودکشی بوده است بلکه ولایت بابل در یکصد کیلومتری جنوب بغداد نیز در سال گذشته ۲۸ مورد خودکشی را به ثبت رساند و بیشتر قربانیان زن بودند.

خبرگزاری العالم العربی به نقل از «یک منبع قضایی» در ولایت بابل آورده است: تنها در یک ماه، شش نفر در این ولایت به زندگی خود پایان دادند. این آمار مربوط به اکتبر ۲۰۲۲ است. سن آنها بین ۱۴ تا ۶۱ سال بود که به شیوه های مختلف به زندگی خود پایان دادند. کوچکترین قربانی در بین آنها خود را با یک ریسمان خفه کرده بود.

براساس گفته «یک منبع محلی»، روز جمعه گذشته نیز یک پلیس جوان ۴۵ ساله خودش را به ضرب گلوله در ولایت کرکوک کشت. دلیل خودکشی او مشخص نشد.

با رشد ۱۷۵ درصدی این پدیده در عراق طی هفت سال گذشته، دولت عراق مجبور شد سه شنبه گذشته راهبرد ملی پیشگیری از خودکشی ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ را تصویب کند اما به جزئیات این استراتژی و ویژگی های آن اشاره ای نکرده است.

«خالد المحنا» سخنگوی وزارت داخله عراق در گفتگو با العالم العربی، افزایش موارد خودکشی را به تراکم جمعیت، اوضاع اقتصادی و بیکاری و همچنین خشونت خانوادگی و باج گیری الکترونیکی نسبت می دهد.

اما «سرهنگ عمار عجم» مسئول بخش پلیس اجتماعی در واسط، دلیل بیشتر موارد خودکشی را اعتیاد به مواد مخدر و از هم پاشیدگی بنیان خانواده و همچنین بیکاری و فقر می داند.

سازمان صحت جهانی که دهم سپتامبر گذشته روز جهانی مقابله با خودکشی را پشت سر گذاشت، اشاره می کند که از هر چهار عراقی یک نفر از شکنندگی روانی رنج می برد. در این کشور از هر یک میلیون نفر، سه روان پزشک وجود دارد. در حالی که برای مثال در کشوری مثل فرانسه برای هر یک میلیون نفر، ۲۰۹ روان پزشک وجود دارد.

ولایت ذی قار دارای بالاترین آمار خودکشی در عراق

براساس آمارهای اعلام شده، ولایت ذی قار واقع در حدود ۳۴۰ کیلومتری جنوب بغداد، با بیش از یکصد مورد خودکشی در سال گذشته، بیشترین آمار خودکشی را بین ولایت های عراق نشان داد.

عبدالحسن الناشی، رئیس سازمان ارتباط و برادری انسانی در ذی قار در این باره می گوید: یکی از مهمترین انگیزه های خودکشی بین زنان در ولایت ذی قار، باج گیری اینترنتی است زیرا آنها از پیامدهای رسوایی ناشی از آن می ترسند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟