رئیس کمیسیون پیشین انتخابات به افغانستان برگشت

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس:
  • شناسه مطلب: 151980

احمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در حکومت پیشین افغانستان، امروز سه‌شنبه (۱۴ سنبله) به کابل برگشت.

رادیو تلویزیون ملی تحت ادارهٔ‌ طالبان با نشر تصویر نورستانی گفته است که وی در اثر تلاش‌های کمیتهٔ تماس طالبان به افغانستان برگشته است.

یوسف نورستانی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ به صفت رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و زمانی هم برای مدتی به صفت معاون وزیر دفاع افغانستان انجام وظیفه کرده بود.

نورستانی پس از استعفا از ریاست کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به صفت عضو انتصابی مجلس سنای افغانستان گماشته شد.

به نقل از رسانه‌های امریکایی، دفتر سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در سال ۱۳۹۹ گفت که با وصف اتهام اختلاس و سواستفاده از وظیفه، نورستانی به عنوان عضو مجلس سنای افغانستان گماشته شد و مصوونیت کاری وی مانع دستگیری اش شد.

یک سال پیش از آن، وی در ایالت کالیفورنیای ایالات متحده اعتراف کرد که از ماه جولای سال ۲۰۱۵ تا دسمبر ۲۰۱۸ از امتیازات دولتی امریکا دزدیده است.

در جریان استماعیه در شهر سن دییگو در ایالت کالیفورنیا، نورستانی پذیرفته بود که در سال ۲۰۱۵ تقاضای دریافت کمک‌های دولتی را کرده بود؛ امتیازی که فقط برای افرادی داده می‌شود که در داخل ایالات متحده زندگی می‌کنند.

نورستانی همچنان اعتراف کرده بود که سفرها و نداشتن اقامت در ایالات متحده را پنهان کرده و بیش از ۲۷ هزار دالرامریکایی را از این بابت دریافت کرده و سبب زیان بیش از ۷۳ هزار دالر از درک پرداخت مصارف صحی و دریافت سایر خدمات، به ایالت کالیفورنیا شده بود.

پیش از این، شماری از چهره‌های سیاسی و مقام های حکومت پیشین افغانستان، بنابر درخواست «کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغانستانی» که توسط طالبان ایجاد شده است،‌ به افغانستان برگشت کرده اند. این چهره‌ها انگیزۀ برگشت‌شان را خدمت به وطن و اعادۀ عزت خویش گفتند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟