دوستم: برای سرنگونی طالبان به رهبری نیاز است نه تجهیزات جنگی امریکا

  • انتشار: ۲۶ اسد ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 149734

عبدالرشید دوستم می‌گوید برای سرنگونی طالبان نیازی به تانک، توپ و هواپیمای امریکا نیست.

آقای دوستم به مناسبت دومین سال تسلط طالبان بر افغانستان، در یک نشست خبری گفت که مردم از وضعیت موجود به تنگ آمده و آنها فقط به رهبری نیاز دارند.

شماری از اعضای شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان روز پنجشنبه به مناسبت دومین سال سقوط جمهوریت و تسلط طالبان بر افغانستان، در نشست مجازی حضور یافتند.

عبدالرشید دوستم در این نشست گفت که طالبان به طرح‌های سازمان ملل، امریکا و روس‌ها صادق نیستند.

او تاکید کرد کشورهایی که توان حمایت دارند حداقل شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان را به رسمیت بشناسند. او گفت اعضای شورای مقاومت تجربه جنگ علیه طالبان را دارند و در زمان مناسب علیه طالبان اقدام خواهند کرد.

او با اشاره به حمله امریکا در سال ۲۰۰۱ گفت که آن زمان امریکا برای سرنگونی طالبان نیز به رهبران جبهه مقاومت مراجعه کرد.

عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی افغانستان است. او در بخشی از سخنانش گفت که طالبان بدون زور هیچ طرح و پیشنهاد جامعه جهانی را نمی‌پذیرد. آقای دوستم افزود که طالبان زیر عنوان شریعت به اعمال سیاست‌های خود ادامه می‌دهد.

دوستم در مورد اقدام علیه طالبان گفت: رهبران مخالف طالبان روی این موضوع کار می‌کنند و هر زمانی که جامعه جهانی و کشورهای همسایه به این باور رسیدند که نمی‌توانند با طالبان کنار بیایند، آن زمان اعضای جبهه مقاومت علیه طالبان دست به اقدام خواهند زد.

عطا محمد نور، عضو دیگر شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان در این نشست، طالبان را «نوکر اصلی امریکا» خواند و گفت ایالات متحده در برابر «نوکری طالبان» افغانستان را به این گروه «تحفه» داد.

آقای نور افزود امریکا طالبان را حمایت می‌کند. آقای نور در بخشی از سخنانش گفت که امریکا از یک طرف خواهان متحدن شدن مخالفان طالبان است اما از سوی دیگر به آنها اجازه فعالیت سیاسی را نمی‌دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟