دلیل اصلی فاجعه آتش سوزی در موصل عراق مشخص شد

  • انتشار: ۶ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154732

شورای عالی قضایی عراق روز (چهارشنبه) از بازجویی ۹ متهم و صدور حکم بازداشت و تفتیش برای دو تن دیگر پس از آتش سوزی مهیب شب گذشته در یک مراسم عروسی در شهرستان الحمدانیه این کشور خبر داد.

خبرگزاری نون نوشت: در متن بیانیه شورای عالی قضایی عراق امده است که در راستای اجرای دستورات رئیس شورای عالی قضایی، دادگاه تحقیق موصل پس از وقوع آتش سوزی در الحمدانیه در استان نینوا، اقداماتی عاجل را انجام داد.

در این بیانیه آمده است: دادگاه تحقیق موصل تایید کرد که آتش سوزی ساعت یازده و نیم شامگاه سه شنبه رخ داد و قاضی تحقیق به محل حادثه رفت و دستورات لازم را به سرویس های امنیتی برای دستگیری مسببان این حادثه صادر کرد.

براساس این بیانیه، برخی از کارگران تالار مذکور و افرادی که وظیفه آماده سازی محل عروسی و برپایی آتش بازی به عنوان دلیل اصلی آتش سوزی در تالار مسقف با ماده پلاستیک قابل اشتعال را داشتند، دستگیر شدند.پوشیدن سقف تالار با پارچه هایی که از قابلیت اشتعال بالایی برخوردارند، از دیگر دلایل آتش سوزی بود و باعث آتش گرفتن سقف و قطع برق شد و پس از بسته شدن درب اصلی، هیچ خروجی دیگری وجود نداشت.

در این بیانیه همچنین عنوان شده است: درب اضطراری تالار کوچک و مخفی بود و به دلیل تعداد بالای مدعوین در داخل تالار، هیچ کس به آن نرسید زیرا آتش سوزی باعث وحشت و ازدحام شد و به سرعت گسترش یافت و باعث جان باختن بیش از ۱۰۰ نفر و مصدومیت حدود ۱۵۰ تن دیگر شده که در وضعیت وخیم به سر می برند.

براساس همین بیانیه، قاضی بازپرس محل حادثه را بررسی و اظهارات متهمان را که تعدادشان ۹ نفر است، ثبت کرد. علاوه بر این حکم بازداشت مالک تالار و ناظر سازماندهی سالن صادر شد. مالک تالار و دیگر متهمان فراری در این پرونده خود را تسلیم دستگاههای امنیتی در اربیل کردند و برای مجازات به موصل منتقل شدند.

شامگاه سه شنبه یک تالار عروسی در شمال عراق دچار حریق شد که منجر به جان باختن صدها تن در یک شهر مسیحی شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *