درگذشت همسر ملکه انگلیس؛ مروری کوتاه بر زندگی شاهزاده فیلیپ

  • انتشار: ۲۱ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللگوناگون
  • شناسه مطلب: 110107

شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو صبح روز گذشته در کاخ ویندسور درگذشت. او و ملکه الیزابت دوم مدت ۷۰ سال با یکدیگر زندگی کردند و وی به عنوان همسر ملکه، رکورددار جهان است؛ بدین معنی که بیشتر از هر شاهزاده دیگری همسر یک ملکه بوده است.

شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو پیشتر بعد از یک ماه بستری بودن، بیمارستان را ترک کرده و گفته می شد در شرایط خوبی قرار دارد. شاهزاده ۹۹ ساله روز ۱۶ فوریه و بعد از احساس ناخوشی به بیمارستان شاه ادوارد دوم در مرکز لندن منتقل شد. او در ادامه برای مشکلات قلبی که از قبل داشت، در بیمارستان سنت بارتولومئو مورد درمان موفق قرار گرفت. دوک اکنون به قصر ویندسور بازگشته است. با این وجود تصاویری که از وی در هنگام خروج از بیمارستان منتشر شده، بسیار نگران کننده بوده و ظاهر او را بسیار بی روح نشان می دهند که البته با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی در مورد شرایط نامناسب جسمی شاهزاده فیلیپ همراه بوده است.

در بیانیه ای که کاخ باکینگهام دوروز قبلا منتشر کرده بود، گفته شده بود که دوک ادینبرو «بعد از درمان به خاطر یک عفونت و درمان موفق برای یک مشکل قبلی» از بیمارستان مرخص شده است. او از طریق در کناری بیمارستان و در یک ویلچر بیمارستان را ترک کرده و با کمک همراهانش در صندلی عقب خودرویی که منتظر او بود جای گرفت. شاهزاده چارلز نیز مرخص شدن پدرش را «خبر خیلی خوب» توصیف کرده و گفته بود از اینکه پدرش به خانه منتقل شده «هیجان زده» شده است. شاهزاده فیلیپ و ملکه الیزابت دوم ۹۴ ساله اغلب ماه های اخیر را در قرنطینه و در اقامتگاه برکشایر با گروه کوچکی از مستخدمان گذرانده بودند.

این زوج که ۷۳ سال از ازدواجشان می گذرد، اولین تزریق واکسن کووید-۱۹ خود را در ماه ژانویه دریافت کردند. دوک ادینبرو که در سال ۲۰۱۷ از وظایفش کناره گیری کرد، در یونان بدنیا آمده اما در کودکی همراه خانواده اش تبعید شد. وی در سال ۱۹۳۹ و در سن ۱۸ سالگی به نیروی دریایی بریتانیا پیوست. اولین دیدار او با ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۳۴ رخ داد و از جولای ۱۹۳۹ نامه نگاری های بین او و الیزابت ۱۳ ساله آغاز شد. در طول جنگ جهانی دوم، شاهزاده فیلیپ در ناوگان مدیترانه و اقیانوس اطلس خدمت می کرد و بعد از پایان چنگ، از طرف جرج ششم اجازه یافت تا با الیزابت ازدواج کند. پیش از اعلام رسمی نامزدی این دو در سال ۱۹۴۷، فیلیپ عناوین سلطنتی یونانی و دانمارکی خود را کنار گذاشته و شهروندی بریتانیا را بدست آورد.

او در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۷ با ملکه الیزابت ازدواج کرده و پیش از ازدواج عناوین دوک ادینبرو، ارل مورینت و بارون گرینویچ را از شاه جرج ششم دریافت کرد. فیلیپ در سال ۱۹۵۷ به مقام شاهزادگی رسید. او و الیزابت صاحب ۴ فرزند شده اند: چارلز شاهزاده ولز، آن پرنسس خاندان سلطنتی، شاهزاده اندرو دوک یورک و شاهزاده ادوارد ارل وسکس. شاهزاده فیلیپ سومین فرد مسن در میان خانواده سلطنتی بریتانیاست و مسن ترین مرد این خاندان در تاریخ. او در سال ۲۰۰۸ برای عفونت سینه به بیمارستان شاه ادوارد هفتم منتقل شده و سه روز بعد مرخص شد. مدتی بعد روزنامه ایونینگ استاندارد مدعی شد که شاهزاده فیلیپ به سرطان پروستات مبتلا شده که کاخ باکینگهام در بیانیه ای آن را رد کرد.

شاهزاده فیلیپ علاقه زیادی به کالسکه سواری داشته و نقش مهمی نیز در توسعه این ورزش داشت. او در رشته خلبانی نیز آموزش دیده و مدتی را نیز در سال ۱۹۵۳ در بال هوایی نیروی دریایی سلطنتی خدمت کرد. او همچنین به نقاشی علاقه داشته و کلکسیونی از آثار هنری مورد علاقه اش نیز در کاخ باکینگهام نصب شده اند. همسر ملکه الیزابت همواره به خاطر رفتارهای مودبانه و متینش شناخته شده و همه از او به عنوان انسانی که بسیار خاکی است یاد کرده اند.

منبع: روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟