داعش چگونه از درون پوک شد؟!

  • انتشار: ۲۹ عقرب ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعیتیتر 1
  • شناسه مطلب: 981

باشگاه خبرنگاران نوشت: براساس تأیید اسناد داخلی، شبکۀ تروریستی منطقه با محوریت داعش در حال پیگیری بزرگ ترین هدف خود است و این هدف را از پنج منظر دنبال می کند، با این توضیح که گویا حاضر به چشم پوشی از هیچ یک از این پنج حیطه نیست و هر ماه یکبار اطلاعات و برنامه های خود را به روز می کند:

چند وقتی است که از یک طرف هلاکت سرکردگان داعش و النصرة ستون های پیکرۀ تروریسم را به ویژه در عراق متزلزل کرده؛ از سوی دیگر خبر ائتلاف داعش با جبهه تروریستی النصرة به گوش می رسد. بالاخره داعش در منطقه تضعیف می شود یا تقویت؟!

در جدیدترین نقشه فعالیت و تمرکز تروریست ها که در نوامبر 2014 منتشر شد، هستۀ مرکزی عراق همچنان با تروریست های داعش در صدر قرار دارد و سپس به ترتیب سوریه (داعش، النصره و…)، پاکستان (القاعده)، افغانستان (طالبان)، لیبی (جماعة سلفیون انصار الشریعة)، نیجریه (بوکوحرام)، مالی (شاخه القاعده)، سومالی (الشباب)، کنیا (الشباب)، سودان جنوبی (تروریست های پراکنده قبیله ای)،… قرار دارند.

در تصویر زیر مناطقی که با رنگ قرمز نشان داده شده اند محل فعالیت منسجم و گستردۀ تروریست هاست و در مناطقی که با رنگ زرد مشخص شده اند، گروه های تروریستی کوچک به صورت پراکنده حضور دارند:

01

 

دسته ای از کارشناسان به مدارک منتشره توسط خود داعش در شبکه های مجازی استناد کرده و می گویند: آنچه که از آن وحشت داشتیم، یعنی “تشکیل دولت مستقل داعش” به وقوع پیوسته؛ آنان بر این باورند که داعش در پایه ریزی ساختارهای دولتی بسیار موفق عمل کرده است.

نخستین بار 5 ژوئن 2014 گاردین به نقل از دولت عراق اعلام کرد در جریان آخرین حملۀ پلیس به “عبدالرحمن بیلاوی” (وزیرجنگ تروریست ها که در جریان همین حمله کشته شد)، در حافظۀ یک فلش مموری پیداشده از وی به اسناد محرمانۀ مهمی از داعش دست یافته است.

براساس تأیید اسناد داخلی، شبکۀ تروریستی منطقه با محوریت داعش در حال پیگیری بزرگ ترین هدف خود است و این هدف را از پنج منظر دنبال می کند، با این توضیح که گویا حاضر به چشم پوشی از هیچ یک از این پنج حیطه نیست و هر ماه یکبار اطلاعات و برنامه های خود را به روز می کند:

• گردآوری لیست منظمی از اسامی جنگجویان

• اطلاعات جزئی و تفکیک شده از خرید تسلیحات

چند و چون تأمین تسلیحاتی (لیست خرید) هم حیطۀ سرنوشت سازی برای داعش محسوب می شود؛ برای نمونه هر عدد سلاح تهاجمی آمریکایی M4به قیمت 8200 دلار مبادله شده است. برای تجهیزات دید در شب نیز داعش 2900 دلار پرداخت کرده است.

• پروندۀ پرسنل بمب گذاران انتحاری

پایگاه خبری “NDR, WDR ” نوشت: حاکمیت داعش سیستمی طراحی کرده که در آن کارت فایل هایی به بعضی از به اصطلاح “جنگجویان” تعلق می گیرد. متقاضیان بمب گذاری های انتحاری از سایرین جدا می شوند و مشخصات فردی، شماره تلفن خانواده و دوستان هر کدام از آنان، روی یک کارت شناسایی درج شده تا در صورت موفقیت عملیات انتحاری، خبر هلاکتشان به خانواده و بستگان آن ها اطلاع داده شود. نام این کارت “کارت شهادت” است!

کارت شهادت

کاردت شهادت اعضای داعش!

 

یک نسخه از تمام این کارت ها در پرونده ای نگهداری می شود که به “پروندۀ پرسنل بمب گذاران انتحاری” مشهور است. این پایگاه خبری در ادامه افزود: شواهد حاکیست بسیاری از داوطلبان خارجی که از سراسر دنیا جذب داعش می شوند، یک هفته هم از اعزامشان به عراق طول نمی کشد که در عملیات انتحاری شرکت کرده و خود را منفجر می کنند.

• بودجۀ تخصیصی به هر یک از استان ها

داعش برای هر یک از 9 ایالت تحت سیطرۀ خود در خاک عراق بودجه های جداگانه اختصاص داده است. جهت برقراری توازن مالی میان استان ها، مناطق ثروتمندتر کمک های پراختی در اختیار سایر مناطق می گذارند تا تروریست های تمام مناطق به یک اندازه قادر به انجام حملات باشند.
علاوه بر این جمعه 23 آبان 93 (14 نوامبر) وب سایت های اینترنتی منتسب به داعش نوشتند که “دولت اسلامی” در آستانۀ تثبیت واحد پول “خلافت اسلامی” و ضرب سکّه (سکه دینار از جنس مس و طلا) است.

عکس‌هایی از سکه‌های داعش

 

• مخارج بالا در سیستم اجتماعی

داعش برای تضمین قدرت خود، پول هنگفتی در خدمات اجتماعی سرمایه گذاری می کند که رقم آن گاهی از رقم خرید تسلیحات هم فراتر می رود. مخارج سیستم اجتماعی داعش، نوامبر 2013 تنها در ناحیه شمال بغداد بالغ بر 493.200 دلار بود.

پروفسور “پتر نویمان” (Peter Neumann) عضو مؤسسه کینگزکالج لندن معتقد است بر اساس اسناد، یکی از دلایل مهم پیشرفت ساختاری داعش این است که خودشان، “دولت اسلامی” را به عنوان دولت مستقل جدی گرفته اند، آن را به رسمیت می شناسند و به جهانیان تلقین می کنند که یک دولت مستقل با سازوکارهای مجزا و خودمختار در حال تشکیل و گسترش است.

این طرز فکر داعشی ها فقط یک مارک نیست، بلکه آنان واقعاً خود را تنها “دولت اسلامی” معتبر در دنیا می دانند و به هر قیمتی شده می خواهند که همۀ دنیا هم آن ها را به همین نام جدی بگیرد.

نویمان افزود: داعش عملیات وحشیانه اش را کاملاً هدفمند پیاده می کند و شاید بتوان گفت داعش، سیستماتیک ترین سازمان تروریستی در طول تاریخ است.

«ائتلاف وحشت»:  تنها چاره گریز از نابودی

طی یک سال اخیر و پس از آنکه آشوب افکنی های تروریست ها در سال 2011 برای به زیر کشیدن حکومت “بشار اسد” بی نتیجه ماند، اصلی ترین جبهه های تروریستی (داعش و النصرة) به منظور حفظ توان عملیاتی خود به تعبیری “جنگ در دل جنگ” را کلید زدند تا با حذف رقبای خود، سرمایه هایی که شیوخ عرب باهدف سرنگون کردن بشار اسد دودستی تقدیم مخالفان و تروریست ها می کرد، فقط و فقط از آن خود کنند و بتوانند آزادانه عکس و صوت و فیلم های جنایتکارانه را روی شبکه های اینترنتی قرار دهند.

03

 

سرانجام داعش دامنۀ بحران را به خاک عراق کشاند و کوشید تا با سر بریدن، قتل عام و ارعاب افکارعمومی قدرت و برتری نسبی در مقایسه با دیگر گروهک ها برای خود دست و پا کند؛ غافل از اینکه تحولات میدانی منطقه، داعش را مجبور به هم پیمانی با سایر تروریست ها کرد.

طی هفته گذشته بیانیه هایی مبنی بر هلاکت “ابوسفیان التکریتی” مسئول امور مالی داعش در شمال تکریت، تعدادی از فرماندهان داعش در کوبانی از جمله “ابوعلی الانصاری”، “ابومحمد المصری” و “ابومحمد التونسی”، “ابومالک التلی” و 7 سرکردۀ النصره در منطقه القلمون،  “ابو طلال الحمد” سرکرده داعش در منطقه القلمون و… حاوی اخباری از این دست صادر شده است.

حتی اخبار ضدّ و نقیض از هلاکت یا به شدت زخمی شدن “ابوبکر البغدادی” سرکرده داعش نیز از تحولات هفته گذشته در ارتباط با گروهک های تروریستی بود و همچنان بی تأیید و بی تکذیب، مبهم مانده است.

هلاکت سرکردگان مهم داعش و النصرة از یک سو و پاکسازی استان های عراقی و سوری از لوث وجود تکفیری ها از سوی دیگر باعث شد زمزمۀ ائتلافی که رسانه های غربی آن را “ائتلاف وحشت” نامیدند شنیده شود.

2 نوامبر امسال نشست محرمانه ای در یک منزل روستایی واقع در شمال سوریه تشکیل شده بود که البته چندان هم محرمانه نماند. به نظر می رسد ائتلاف امروز، در نشست دیروز به بحث گذاشته شده بود:

به گزارش اسوشیتدپرس رؤسای ترور در این نشست تصمیم گرفتند به جای جنگ با یکدیگر که باعث تضعیف هردو می شود، برای جهاد با مخالفان مشترکشان (مثلاً پیشمرگه های کرد) با هم متحد شوند. در این نشست مخفیانه، نمایندۀ تروریست های داعش، فرماندهان ارشد شاخه القاعدۀ جبهه النصرة، نمایندۀ تروریست های گروه خراسان، نمایندۀ جندالاقصی که برای پیوند با داعش سوگند یاد کرده و نمایندۀ گروه احرارالشام حضور داشتند.

سازمان سیا اکنون تعداد اعضای مسلح داعش را حدود 30 هزار نفر و النصرة را 5 الی 7 هزار نفر تخمین زده و پیش بینی کرده که بعد از بیعت اعضای النصرة با البغدادی، مجموعاً قابلیت توسعه به یک ارتش منسجم را داشته باشند.

با این وجود برخی از صاحب نظران، قدرت احتمالیِ “ائتلاف وحشت” را در قبال قدرت ارتش سوریه و حزب الله لبنان هیچ می دانند. “اودو شتاین باخ” (Udo Steinbach) کارشناس خاورمیانه در مؤسسه “هومبولت ویادرینا”ی شهر برلین معتقد است:

«تشکیل ائتلاف داعش و النصرة لزوماً به معنی افزایش قدرت آن ها نیست، چون نه تنها این دو گروه، بلکه همۀ تروریست های سوری، عراقی و آفریقایی در ابتدا یک گروه بودند و بعدها متلاشی شدند. پس اگر دوباره هم متحد شوند، به انسجام قبل بازنمی گردند و در برابر نیروهای دولتی عراق، کردها، ارتش سوریه و قدرت انکارناپذیری چون حزب الله هیچ هستند. این پیوند، مانند یک ازدواج کوتاه مدت و بالإجبار است؛ زیرا داعش در شرایط فعلی چارۀ دیگری جز ائتلاف با تروریست ها از النصره گرفته تا تک تک سلاح بدستان آفریقایی ندارد.»

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟