خلیل‌زاد شهروندان پاکستان را به اعتراض در برابر دولت دعوت کرد

  • انتشار: ۲۵ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 138697

زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین امریکا در امور افغانستان، در تازه‌ترین اظهاراتش نسبت به تنش‌های سیاسی در پاکستان، از شهروندان این کشور خواسته است که در صورت تداوم یا تشدید «سیاست‌های مخرب» دست به فعالیت‌های «قاطع، صریح» اما غیرخشونت‌آمیز بزنند.

خلیل‌زاد صبح روز دوشنبه، ۱۵ می، این مطلب را در پیوند به نشر شایعات مبنی بر بازداشت بشرا بیگم، همسر عمران خان، از سوی دولت پاکستان بیان کرد.

نماینده پیشین امریکا در امور افغانستان گفته که ظاهراً دولت پاکستان به جای عقب‌نشینی از لبه پرتگاه در صدد تقویت بحران سیاسی موجود در این کشور است.

او همچنان گفته که دولت پاکستان با طرح بازداشت بشرا بیگم، ظاهراً در صدد ادامه «قانون مبهم فتنه» به هدف بازداشت خان و نگهداشتنش در زندان است.

زلمی خلیل‌زاد، ضمن آن که این اقدام دولت پاکستان را غیرقابل توجیه و بی‌پروایی خوانده، بار دیگر به خواست قبلی‌اش مبنی بر استعفای منیر عاصم، رییس ارتش پاکستان، و تعیین زمان مشخص برای برگزاری انتخابات در این کشور، تاکید کرده است.

ناآرامی‌های سیاسی هفته گذشته در پاکستان موج‌ تازه‌ای از رویارویی دولت این کشور با حزب تحریک انصاف را رقم زد.

خلیل‌زاد پیش از این نیز در پیوند به تنش‌های سیاسی اخیر در پاکستان گفته بود که بدون استعفای رییس ارتش این کشور، برگشت ثبات سیاسی در پاکستان ناممکن است.

او در حالی شهروندان پاکستان را به «فعالیت‌های قاطع و صریح» اما بدون خشونت در برابر دولت این کشور دعوت کرده که هفته‌ای گذشته در نتیجه اعتراضات خشونت‌آمیز هواداران عمران خان، ۱۰ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

دولت پاکستان هنوز در مورد اظهارات اخیر این دیپلمات امریکایی چیزی نگفته است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟