توافق پنهانی طالبان با «غنی» برای تصرف معدن لاجورد بدخشان

  • انتشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 68356

طالبان به تازگی معدن لاجورد واقع در ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان را علی رغم حضورگسترده نیروهای حفاظتی پس از چراغ سبز دولت با کمترین درگیری، به آسانی تصرف و کنترل این ولسوالی را به دست گرفتند.

از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۷ هزاران تن لاجورد به ارزش صدها ملیون دالر توسط مسئولین دولتی به شکل غیر قانونی از معدن لاجورد بدخشان استخراج و در بازارهای جهانی به فروش رفته و در محل نامشخص هزینه شده است.

به نقل از بی بی سی؛ رییس شورای ولایتی بدخشان احمد بشیر صمیم ، می‌گوید استخراج این مقدار لاجورد، در اوج رقابت و کشمکش‌های افراد مسلح (غیر)مسئول بر سر کنترول معدن لاجورد صورت گرفته است؛ مافیای قدرت و سیاست از در آمد این معدن برای اهداف خود بهره مند شده‏ اند و طی سال های اخیر و امروز هزینه ‏های کلان رییس جمهور غنی در مسیر انتخابات، تبلیغات و حمایت از داعش نیز از همین معدن و سایر منابع ملی و کمک های بیگانگان و خاصتاً عربستان تامین می‏ شود.

اما چراغ سبز غنی به طالبان برای تصرف این معدن از آن جا شروع شد که علی رغم 7 دور مذاکره امریکا با طالبان این گروه حاضر به انجام مذاکره با دولت نشد و اشرف غنی تلاش کرد طی توافق پنهان با طالبان، در قبال موافقت طالبان برای مذاکره با خود، اختیار معدن مذکور را به طالبان بدهد تا باصطلاح قدرت دپلوماسی خود را به نمایش گذاشته و به حیث یک برگ برنده در انتخابات آتی بهره برداری نماید. اما کارشناسان معتقدند غنی همچون دفعات قبل – مانند آزادی رهبران محبوس طالبان – فریب خورده و طالبان ضمن آنکه این معدن ارزشمند را از دست وی خارج کردند، با وی مذاکره نخواهند کرد.

براساس گزارش نهاد گلوبال ویتنس درآمد گروه‌های مسلح، از جمله طالبان از این معدن کوچک در ولایت بدخشان، برابر با کل درآمد دولت افغانستان از بخش معدن کشور است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟