بیداری مردم جمهوری آذربایجان به مدت‌ ها قبل باز می‌گردد

  • انتشار: ۱۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27329

به گزارش خبرگزاری آناج، در راستای آگاهی از انگیزه ها و پیامدهای تخریب مسجد حاج جواد در یاسامال جمهوری آذربایجان گفت ‌وگویی با محمد علیزاده کارشناس مسایل منطقهای داشتیم، که در آن نتایج این اقدام دولت و نیز زمان انتخاب از سوی حکومت علی اف مورد بحث‌ وبررسی قرار گرفت.

مشروح گفت ‌وگوی آناج با کارشناس مسائل منطقهای را در ادامه می ‌خوانید:

آناج: به نظر شما انگیزه دولت از تخریب مساجد در جمهوری آذربایجان چه بوده و آیا این تخریبها در آینده نیز ادامه خواهد داشت؟

با نگاهی گذرا به عملکرد دولت آذربایجان بعد از استقلال این کشور خصوصا بعد از روی کار آمدن الهام علی اف رئیس جمهور کنونی جمهوری آذربایجان همواره شاهد اتخاذ نوعی سیاست دوگانه از جانب وی در موضوع دین(اسلام) بوده‌ایم، بدین صورت که هر کجا که اسلام مایه تبلیغ دولت و شخص وی بوده، خود را حامی آن معرفی کرده که نمود این مطلب را در “باکو پایتخت فرهنگی جهان اسلام ” و یا اخیرا در موضوع “بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی” می‌ توان مشاهده کرد. دولت آذربایجان خواهان اسلامی کنترل شده است به نحوی که اندک تهدیدی متوجه این رژیم نشود و چون برخی جریانات وشخصیت ‌ها را همچنین برخی اماکن و مساجد را همسو با سیاست ‌های دینی خود قلمداد نمی ‌کند بنابراین اقدام به برخود با آن جریانات و شخصیت‌ ها نموده و دست به تخریب و تعطیلی اماکن و مساجد مورد اشاره می ‌زند.

با توجه به روند اقدامات دولت آذربایجان در برخورد شدید و سختگیرانه با تمامی مواردی که از منظر این حاکمیت نوعی چالش محسوب می‌شوند بنابراین سیاست تخریب مساجد به احتمال زیاد در آینده نیز در دستور کار این رژیم خواهد بود.

آناج: تخریب مساجد چه پیامدها و تبعاتی برای دولت الهام علی اف خواهد داشت؟

جامعه آذربایجان و عملکرد دولت الهام علی‌اف در خصوص دین و آزادی‌ های دینی و اجتماعی موضوعی است که در کانون توجه دو جناح یعنی غرب و غربگراها و اسلامگراها و کشورهای حامی این طیف بخصوص جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. در مقوله‌ی اول شاهد انبوه بیانیه ‌های حقوق بشری بر علیه حاکمیت آذربایجان از جانب نهادهای غربی مانند پارلمان اروپا و آمریکا هستیم که مشروعیت دولت علی اف را به چالش می ‌کشد.

در دیگر سوی شاهد اعتراضات شدیدی هستیم که از جانب جریانات و شخصیت‌ های اسلامی در داخل و خارج آذربایجان متوجه رژیم علی اف بوده و هر از چند گاهی این رژیم را با چالش ‌های جدی مواجه می ‌کند. کثرت شخصیت‌های اسلامی در بند زندان ‌های جمهوری آذربایجان که در راس آنها دکتر موسم صمداف رئیس حزب اسلام جمهوری آذربایجان قرار دارد گویای این واقعیت است که بیداری مردم آذربایجان از مدت‌ها پیش شروع شده و می‌ رود تا این بیداری در جامعه با اکثریت جمعیت شیعه آذربایجان همه ‌گیر شود.

بنابراین دولت باکو با اتخاذ یک سیاست معقول و منطقی در خصوص تشیع و اسلامگراها و موضوعاتی که بدان ارتباط دارد ضمن بهره‌ گیری از این ظرفیت عظیم در راستای پیشرفت و ترقی کشور آذربایجان و آزاد سازی مناطق اشغالی، بجای تبدیل آن به تهدید می‌تواند آن ‌را به فرصتی بسیار قوی تبدیل نماید که لازمه آن اجتناب از سیاست اسلام ستیزی و توجه به خواسته ‌‌های برحق طیف اسلام گرا می ‌باشد.

آناج: آیا صرف صدور بیانیه‌‌های اعتراضی و تجمعات گاه و بی‌ گاه مانع این اقدامات خواهد شد؟

آنچه که در مورد خنثی سازی و مقابله با اقدامات ضد اسلامی حاکمیت آذربایجان مهم است اتخاذ شیوه‌ای منسجم، قوی و پایدار می‌ باشد که می‌تواند شامل ابعاد مختلف نرم و نیمه سخت و سخت باشد. قطعا” از شیوه‌های موثر در امر توقف سیاست ضد دینی دولت آذربایجان صدور بیانیه ‌ها و تجمعات اعتراضی بر علیه دولت می‌ تواند باشد، لیکن اولا” انسجام در اقدام به شیوه‌های مورد اشاره و ثانیا” عدم کافی بودن آنها بسیار مهم است. چه اینکه اتخاذ چنین روش‌هایی بایستی هم در برگیرنده داخل آذربایجان باشد و هم اینکه در خارج از مرزهای این کشور و در میان امت‌ های اسلامی به‌ خصوص جهان تشیع نیز همراهی و همدلی با اسلامگراهای آذربایجان بایستی وجود داشته باشد، تا ایشان احساس تنهایی نکرده و انگیزه خود را در این کازار از دست ندهند.

آناج: به نظر شما چرا تخریب مسجد حاج جواد در ایام برگزاری بازی‌های همبستگی اسلامی صورت نگرفته و به بعد از اتمام بازی ‌ها موکول شده است؟

آنچه که قابل پیش بینی بود، این موضوع بود که دولت آذربایجان خواهان جوی آرام و به دور از تنش در ایام برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی بود، بنابراین سعی نمود تا به هر قیمتی که امکان داشته باشد از دست زدن به اقدامات چالشی که به‌خصوص با وجهه دینی و اسلامی این دولت در تضاد باشد اجتناب کند. بنابراین تخریب مسجد حاج جواد که از نمودهای بارز اقدامات چالشی بوده و می‌توانست اعتراضات داخلی و خارجی را در پی داشته باشد بنا به صلاحدید حاکمیت به تاخیر افتاد تا بازی ‌های همبستگی اسلامی پایان یابد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟