انتقاد مقام پیشین سازمان ملل از سیاست‌های غرب در برابر افغانستان

  • انتشار: ۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 150436

یک مقام پیشین سازمان ملل می‌گوید که کشورهای غربی باید از تعقیب سیاست «بازی بزرگ» در افغانستان دست بردارند و مردم این کشور را در اولویت قرار دهند.

مارک مالوک براون، معاون پیشین سرمنشی سازمان ملل متحد، در مقاله‌ای که روز گذشته از سوی روزنامه «فایننشال تایمز» بریتانیا منتشر شد، گفت که حدود ۲۸.۸ میلیون افغانستانی به کمک فوری نیاز دارند، در حالی که در آگست ۲۰۲۱ این رقم ۱۸.۴ میلیون نفر بود.

براون افزود که زنان و دختران هم از محدودیت‌های طالبان بر حقوق‌شان – از جمله کار و تحصیل – و هم از بحران‌های گسترده فقر و گرسنگی که بیشترین آسیب را به آن‌ها می‌زند، متضرر شده اند.

او گفت: «یک بار دیگر افغانستان منزوی شده است: عدم به رسمیت شناختن دیپلوماتیک، کاهش کمک‌ها، تحریم‌ها و مسدود شدن دارایی‌های آن. در ایالات متحده و بریتانیا، بسیاری مایل‌اند شکست سیاست های‌شان در این کشور (افغانستان) را بپوشانند.»

براون گفت که انزوای افغانستان بخشی از یک چرخه طولانی تر، رقابت جیوپولیتیکی و منطقه‌ای است که به طور مداوم نتوانسته است مردم افغانستان را در اولویت قرار دهد.

براون همچنان افزوده است: «چه این سیاست جنگ نیابتی باشد یا غفلت، تهاجم یا حمایت از شورشیان، افزایش یا کاهش حضور، بیگانگان به طور مداوم به مردم کشور (افغانستان) بد خدمتی کرده اند، به گونه‌ای که به فصل بعدی این تراژدی منجر شده است.»

او گفت که اولویت دادن به مردم عام افغانستان مستلزم تعامل با رژیم حاکم است، حتی اگر این به معنای دادن امتیازات به آن باشد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟