امریکا: عربستان واسراییل در حال رفتن به سمت توافق برای عادی‌سازی روابط هستند

  • انتشار: ۸ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154887

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا گفته است مذاکرات عربستان سعودی و اسراییل برای عادی‌سازی روابط بر مبنای یک چارچوب کلی تعیین‌رشده در حرکت است.

بربنیاد گزارش خبرگزاری فرانسه، کربی این اظهارات را روز جمعه، ۲۰ سپتامبر، مطرح کرده است.

به گفته او، ایالات متحده همچنان با احتیاط در خصوص مشخصات این چارچوب، و انتظارات طرف‌های این توافق از آن، به طور علنی صحبت می‌کند.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، ترغیب چندانی به دادن امتیازاتی مانند تخریب برخی از شهرک‌های یهودی نشین در مناطق «اشغالی» و همچنان بهبود وضعیت فلسطینی نشان نداده است.

با این حال، جان کربی تصریح کرد که در هرگونه ترتیبات پیچیده، مانند این مساله، هریک از طرف‌ها باید کارهایی انجام دهند و همه طرف‌ها باید در زمینه‌هایی سازش و مصالحه کنند.

این مقام کاخ سفید تاکید کرد: «اما برخی زمینه‌های مشترک باعث پیش‌برد فرایند این مذاکرات شده است٬ از جمله می‌توان به تهدیدات از جانب ایران علیه امریکا، عربستان و اسراییل اشاره کرد.»

جان کربی افزود: «به رغم توافق بر سر برخی از اصول٬ هنوز یک توافق نهایی وجود ندارد.»

پیش از این، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفته بود که عربستان و اسراییل هر روز به عادی سازی روابط «نزدیک‌تر» می‌شوند.

از سوی دیگر روزنامه وال‌ استریت جورنال دو هفته پیش با استناد به گفته‌های مقامات امریکایی که نام آنها را فاش نکرده است، گزارش داد که اصول کلی چارچوب‌ توافق عربستان سعودی برای به رسمیت شناختن اسراییل در برابر ارایه امتیازاتی به فلسطینی‌ها، تضمین‌های امنیتی ایالات متحده و کمک‌های هسته‌ای غیرنظامی، حاصل شده است.

گزارش رسانه‌های بین‌المللی نیز حاکی است که تشکیلات خودگردان فلسطینی فهرستی از خواسته‌های خود را در خصوص توافق احتمالی عربستان و اسراییل برای عادی‌سازی روابط به ریاض داده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟