امام‌علی رحمان: گفت‌وگوی بین‌الافغانی و حکومت همه‌شمول راه رسیده به صلح پایدار در افغانستان است

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 153885

امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان می‌گوید که راه‌اندازی گفت‌وگو‌ی بین‌الافغانی و ایجاد حکومت همه‌شمول با اشتراک نمایندگان همه‌ی اقوام، ملیت‌ها و گروه‌های سیاسی و اجتماعی را زمینه‌ی مهم رسیدن به صلح و ثبات پایدار در افغانستان می‌داند.

رییس‌جمهور تاجیکستان که دیروز (چهارشنبه، ۲۹ سنبله) در دومین روز هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرده، گفته است که امنیت و ثبات و همکاری منطقوی در آسیای مرکزی «بی‌واسطه به وضع افغانستان وابستگی دارد»‌.

او افزوده است که «افغانستان هنوز هم دچار وضع [پیچیده‌ی] سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد» و بزرگ‌ترین بحران بشری در جهان است.

آقای رحمان از جامعه‌‌ی بین‌المللی خواسته است که حجم کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان را افزایش دهد و کشورش در این راستا آماده‌ی همکاری است.

رییس‌جمهور تاجیکستان در بخشی از سخنان خود در مورد قاچاق مواد مخدر از افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که در دو سال اخیر قاچاق مواد مخدر از قلمرو افغانستان «به مراتب» افزایش یافته است.

او گفته است که در این مدت تاجیکستان از مناطق مرزی با افغانستان بیش از ده تُن مواد مخدر را مصادره کرده که نظر به سال‌های قبل، چندین مرتبه زیاد است.

مقام‌های تاجیکستان پیش از این نیز در مورد قاچاق مواد مخدر و حضور و فعالیت تروریستان در افغانستان، ابراز نگرانی کرده بودند.

کمیته‌ی امنیت ملی این کشور چندی پیش از کشته‌شدن سه عضو «جماعت انصارالله» در منطقه‌ی مرزی با افغانستان خبر داده بود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *