افزایش قتل‌های مرموز زنان؛ جنبش زنان مقتدر: در دو سال گذشته ده‌ها زن توسط طالبان به قتل رسیده‌اند

  • انتشار: ۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 150665

به‌دنبال افزایش قتل‌های مرموز زنان در بخش‌های مختلف کشور، «جنبش زنان مقتدر افغانستان» طالبان را به دست داشتن در این‌گونه قتل‌ها متهم می‌کند.

جنبش زنان مقتدر روز شنبه، ۴ سنبله، با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است که در دو سال حاکمیت طالبان بر افغانستان، ده‌ها «زن فعال» در کابل و ولایت‌های کشور به‌گونه «مرموز و هدف‌مند» از سوی طالبان به قتل رسیدند، اما این گروه مسوولیت آن رویدادها را به دوش «افراد مسلح ناشناس» انداخته‌اند.

این جنبش به طور نمونه از ۱۶ زن که پس از تسلط دوباره طالبان در نقاط مختلف کشور کشته‌ شده‌اند، نام برده و گفته است: «اخیراً درکابل یک یوتیوبر مشهور بنام حورا سادات، به گونه مرموز به قتل می‌رسد و طالبان جسد وی را بدون حضور داشت اعضای خانواده‌اش در کارته سخی به‌گونه پنهان دفن می‌کنند.»

بربنیاد اعلامیه، درحال حاضر، مقبره حورا سادات، به‌شدت تحت نظارت افراد طالبان قرار دارد.

با این حال، جنبش زنان مقتدر افغانستان، از کشورها و نهادهای حقوق بشری خواستار به کیفر رساندن طالبان از طریق دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه شده است.

گفتنی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، قتل‌های مرموز افزایش یافته است و بربنیاد گزارش‌های نشر شده، در جریان دو سال گذشته دست‌کم ۶۰ زن در ۱۰ ولایت به‌‌شکل مرموز به قتل رسیده‌ و ده‌ها تن دیگر ناپدید شده‌اند.

در تازه ترین مورد، حورا سادات، یک یوتیوبر زن در اواخر گذشته هفته گذشته به‌گونه مشکوک در مربوطات حوزه ۱۸ شهر کابل به قتل رسید.

قتل سادات، اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشته است و شماری از فعالان مدنی و رسانه‌ای، طالبان را عامل قتل‌های مرموز دانسته‌اند؛ اما سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در کابل، گفته است که در پیوند به این حادثه، سه تن را بازداشت کردند و تحقیقات در زمینه جریان دارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟