آموزگاران، داکتران و کارمندان حمل‌ونقل یونان در پیوند به تغیر قانون کار اعتصاب کاری کردند

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153890

کارمندان بخش دولتی یونان به‌ویژه آموزگاران، داکتران و کارمندان حمل‌ونقل در اعتراض به تغییر قانون کار از سوی دولت این کشور، دست به اعتصاب کار زده‌اند.

بربنیاد گزارش رویترز، این اعتراضات روز پنج‌شنبه، ۲۱ سپتامبر، آغاز شده است.

دولت کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان می‌گوید اصلاحات اساسی کار اعلام‌نشده را حذف می‌کند و به طور کلی اشتغال را افزایش می‌دهد، اما مخالفان می‌گویند که این تجاوز به حقوق کارگران است و شرایط «وحشیانه» را ایجاد می‌کند.

همزمان با این اعتراضات، قطارها، موترهای مسافربری، شفاخانه‌های دولتی و بیشتر مکاتب دولتی این کشور تعطیل شده‌اند.

در این گزارش آمده است: «این لایحه به کارمندان تمام وقت اجازه می‌دهد تا شغل دوم پاره وقت داشته باشند و تا ۱۳ ساعت در روز کار کنند، مگر این‌که شرایط خاصی مانند تضاد منافع اعمال شود.»

همچنان کارفرمایان را قادر می سازد که در صورت نیاز یک هفته کاری شش روزه را اجرا کنند.

براساس این لایحه، یک کارمند می‌تواند، در اولین سال کار بدون اخطار یا پاداش اخراج شود، مگر این‌که توافق دیگری صورت گرفته باشد.

کارفرمایان در صورت عدم اعلام تمدید ساعت کاری یا تغییر شیفت کاری توسط کارفرما با جریمه‌ای تا سقف یازده هزار و ۱۷۵ دالر مواجه خواهند شد.

قانون‌گذاران با مخالفان اصلی، حزب چپ‌گرای سیریزا که انتظار می‌رود، روز یکشنبه هفته پیش‌رو، رهبر جدیدی را انتخاب کنند، اوایل این هفته گفتند که دولت «یک دستور کار مخفی» را علیه کارگران انجام می‌دهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *