آلمان: کمک‌های ما به سازمان‌های حامی مهاجران بر کسی پوشیده نیست

  • انتشار: ۴ میزان ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 154539

جیورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا در نامه‌ای به اولاف شولتز، همتای آلمانی‌اش، شکایت کرده است که برلین بدون مشورت با روم،‌ سازمان‌های خیریه حامی مهاجران در ایتالیا را تمویل می‌کند.

درهمین حال، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان پاسخ داده است که این اقدام برکسی پوشیده نیست و از سوی پارلمان تائید شده است.

نخست وزیر ایتالیا روز شنبه گذشته در نامه‌اش به اولاف شولتز نوشت که از اقدام آلمان برای تمویل سازمان‌های خیریه حامی مهاجران در ایتالیا، که بدون مشورت با روم انجام شده، «حیرت زده شده » است. او در نامه اش افزوده که بهتر است از این کمک‌ها، به جای ایتالیا، در خود آلمان استفاده شود.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه، اتهامات قبلی روم علیه کشتی‌های نجات سازمان‌های خیریه را تکرار کرده و گفته است که عملیات نجات این کشتی‌ها، مهاجران افریقای شمالی را «ترغیب» می‌کند تا از مدیترانه عبور کنند.

او تاکید کرده است که آن عده از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که برای حل بحران مهاجرت غیرقانونی خواهان کمک به ایتالیا هستند، بهتر است با کشورهای عبوری همکاری کنند تا موج مهاجران متوقف گردد.

دولت ایتالیا بارها تلاش کرده فعالیت کشتی‌های نجات در مدیترانه مرکزی را محدود یا متوقف کند.

یک روز بعدتر، دولت آلمان از زبان سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور به جیورجیا ملونی پاسخ داد که کمک‌های آلمان به سازمان‌های خیریه در ایتالیا «بر هیچ کسی پوشیده نیست» زیرا پارلمان آلمان قبلاً آن را تائید کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان افزود که تصمیم کمک‌های آلمان به آگاهی ایتالیا رسانده شده بود اما انتخاب سازمان‌های سزاوار کمک کمی وقت گرفته و حال کمک‌ها به آنان تحویل داده شده است. به گفته وزیر دفاع آلمان، سازمان‌های خیریه تنها به ۵ درصد از مهاجرانی که وارد ایتالیا می‌شوند کمک می‌کنند، در حالی که رقم این مهاجران امسال به بیش از ۱۳۳ هزار نفر رسیده است.

یک منبع وزارت خارجه آلمان به خبرگزاری فرانسه تائید کرد که برلین با تائید پارلمان، مبالغ ۴۰۰ هزار و ۸۰۰ هزار یورو را به دو برنامه مربوط به مهاجران در ایتالیا، کمک می‌کند.

لیگ ضد مهاجران ماتئو سالوینی، که از متحدان جیورجیا ملونی در حکومت است از این کمک‌ها خشمگین شده و وزیر دفاع ایتالیا نیز آن را «تصمیم جدی» ای نامیده که به گفته او ایتالیا را با مشکل روبرو خواهد کرد.

آلمان دو هفته پیش هنگام رسیدن هزاران مهاجر به لامپدوزا گفته بود که پذیرش داوطلبانه مهاجران از ایتالیا در چارچوب میکانیزم همبستگی اروپا را تعلیق می‌کند اما اندکی بعدتر وزارت داخله آلمان گفت همبستگی آلمان در مسأله مهاجران همچنان ادامه خواهد یافت.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *