پاپ عذرخواهی کرد

  • انتشار: ۴ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131959

پاپ فرانسیس در سفر به کانادا از مردمان بومی این کشور بابت نقش کلیسای کاتولیک در مدارسی که کودکان بومی در آنها مورد سوءرفتار قرار می‌گرفتند، عذرخواهی کرد و همسان‌سازی فرهنگی اجباری آنها را “خباثت اهریمنی رقت‌انگیز” و “خطای فاجعه‌بار” خواند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان دوشنبه در شهر ماسکواسیس در ولایت آلبرتا در نزدیکی محلی که سابقا دو مکتب در آن قرار داشت، به دلیل حمایت مسیحیان از “ذهنیت استعمارگر” آن زمان عذرخواهی کرد و خواستار تحقیق “جدی” در مورد این مکاتب برای کمک به بهبود بازماندگان و فرزندان آنها شد.

پاپ گفت: من با سرافکندگی و شرمساری و همچنین آشکارا و بدون ابهام، متواضعانه بابت شرارت و خباثت بسیاری از مسیحیان علیه این مردمان بومی طلب‌بخشش می‌کنم.

این سخنان خطاب به بومیان کانادایی، اولین عذرخواهی در خاک کانادا از سوی پاپ فرانسیس به شمار می‌رود و بخشی از سفر او برای التیام بر زخم‌های عمیقی است که پس از آن در کانون توجه قرار گرفت که سال گذشته گورهای بی‌نام و نشان در محل مکاتب شبانه‌روزی کشف شد.

پاپ ۸۵ ساله، اوایل امسال در جریان دیدار با گروهی از مردمان بومی در واتیکان قول انجام این سفر را داد و اولین عذرخواهی را همان جا به زبان آورده بود.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: به اینجا آمده‌ام زیرا اولین قدم زیارت توبه من در میان شما این است که دوباره استغفار کنم و یک بار دیگر به شما بگویم که عمیقا متاسفم. متاسفم به خاطر شیوه‌هایی که متأسفانه بسیاری از مسیحیان از ذهنیت استعمارگر قدرت‌هایی که مردم بومی را سرکوب می‌کردند، حمایت کردند. واقعا متاسفم. کلیسای کاتولیک در برابر این خباثت اهریمنی در برابر خدا زانو زده و از پیشگاه او برای گناهان فرزندانش طلب‌بخشش می‌کند.

پاپ گفت: من به ویژه برای راه‌هایی که بسیاری از اعضای این کلیسا و جوامع مذهبی، به خصوص از طریق بی‌تفاوتی، در پروژه‌های تخریب فرهنگی و یکسان‌سازی اجباری که توسط دولت‌های آن زمان ترویج می‌شد، همکاری کردند و اوج آن در سیستم مدارس مسکونی بود، طلب‌بخشش می‌کنم.

بین سالهای ۱۸۸۱ و ۱۹۹۶ بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی کانادایی از خانواده‌هایشان جدا شده و به این مکاتب شبانه‌روزی آورده شدند. بسیاری از این کودکان بابت صحبت به زبان‌های بومی خودشان مورد ضرب و جرح قرار گرفته، گرسنگی می‌کشیدند و هدف سوءرفتار جنسی در تشکیلاتی قرار می‌گرفتند که کمیسیون حقیقت و سازش کانادا آن را “نسل‌کشی فرهنگی” نامیده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟