واشنگتن و نیاز به احیای روابط با ریاض

  • انتشار: ۲۱ جوزا ۱۴۰۱
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 131112

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی اعلام کرد که مسئولان دولت آمریکا به عربستان سعودی گفته‌اند ایالات متحده آماده است تا برای «صلح و ثبات در خاورمیانه» و احیای مناسبات با این متحد مهم خود در منطقه، از ماجرای قتل جمال خاشقجی، ستون‌نویس سابق روزنامه واشنگتن‌پست که در سال ۲۰۱۸ کشته شد، عبور کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در حالی از این تصمیم برای «بازآرایی» روابط گزارش داد، که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا متعده شده بود تا ریاض را برای قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی «مطرود» کند.

دولت آمریکا در گزارشی اطلاعاتی که سال گذشته منتشر کرد، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را مسئول قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول دانست. جنازه این روزنامه‌نگار که در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید، هرگز پیدا نشد.

اما جو بایدن که با افزایش قیمت گاز در آمریکا و تلاش‌های جهانی برای پاسخگو کردن روسیه در مقابل حملاتش علیه اوکراین مواجه شده، آماده است تا از کنار این مسئله گذشته و رابطه آمریکا با عربستان و رهبر بالفعل آن را احیا کند.

سی‌ان‌ان به نقل از یکی از منابع بلندپایه خود که نخواست نامش فاش شود، در اشاره به قتل خاشقجی نوشت:‌ «این به معنی فراموش کردن و بخشیدن نیست و بایدن قصد دارد در دیدار با شاهزاده محمد بن‌ سلمان، ولیعد عربستان سعودی، مسئله خاشقجی را مطرح کند. دولت عربستان سعودی این پرونده را بسته تلقی می‌کند و این تصمیم را به ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرده است. هر دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند که برای دستیابی به صلح و ثبات در خاورمیانه، باید از کنار این مسئله بگذریم.

این مقام افزود، سعودی‌ها مسئله قتل خاشقجی را مربوط به گذشته می‌دانند و این را به آمریکا هم گفته است.

نامزد خاشقجی در واکنش به سفر احتمالی بایدن به عربستان در ماه آینده میلادی گفت: تصمیم بایدن برای ملاقات با بن‌سلمان برای من و حامیان آزادی و عدالت بسیار ناراحت‌کننده است.

مقامات آمریکایی به سی‌ان‌ان گفتند که تصمیم دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان برای بایدن که در سال ۲۰۱۹ گفته بود عربستان سعودی «فاقد هرگونه ارزش اجتماعی» است، مانند بلعیدن دارویی تلخ است، اما به گفته آنان دو طرف تصمیم گرفته‌اند که روابط دوجانبه را بابت گذشته به «گروگان» نگیرند.

به انزوا کشاندن روسیه و قطع مسیرهای تامین مالی جنگ روسیه در اوکراین از طریق منع صادرات نفت آن کشور، در حال حاضر یکی از اهداف سیاست خارجی آمریکا است که بدون عربستان سعودی میسر نیست، به‌ویژه در زمینه افزایش تولید نفت و تثبیت بازارهای جهانی انرژی.

همه این‌ها و باتلاق تورم و افزایش قیمت سوخت در آمریکا، جو بایدن و مشاوران ارشد امنیت ملی او را به این باور رسانده که اجتناب از عربستان سعودی، «کوته‌فکرانه» است.

یک مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفته است که درماندگی اقتصادی تعیین‌کننده مسیر واشنگتن است و کاخ سفید در وضعیت استیصال قرار دارد.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه بایدن، به بخش اسپانیایی‌زبان تلویزیون سی‌ان‌ان گفته بود که واشنگتن هرگز به دنبال قطع کامل مناسبات با عربستان سعودی نبوده است، اما حقوق بشر در سیاست خارجی واشنگتن کماکان بازتاب خواهد یافت.

مشاوران بایدن به صراحت گفته‌اند که نیاز به افزایش تولید نفت برای تثبیت قیمت، دلیل اصلی احیای مناسبات با عربستان سعودی است.

استراتژی بادوام در مقابل ایران، از جمله مطالبات احتمالی عربستان سعودی از آمریکا خواهد بود. عربستان سعودی همچنین خواستار تعهدهای امنیتی آمریکا، از جمله تداوم ارائه سامانه‌های دفاع موشکی به آن کشور خواهد شد.

به گفته چندین مقام آمریکایی، اسرائیل برای دیدار بایدن و شاهزاده محمد بن سلمان تلاش زیادی کرده و قرار است که در ماه ژوئیه، جو بایدن پس از سفر به سرزمین‌های اشغالی، مستقیم از تل‌آویو به ریاض برود.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟