طالبان امتیاز شکار پرندگان کمیاب را ۴۲ میلیون دالر به خارجی ها فروخت

  • انتشار: ۲۳ قوس ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 134899

وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان می‌گوید که در سال‌ جاری قراردادهایی به ارزش ۴۲ میلیون دالر امریکایی با گردشگران خارجی امضا کرده است که زمینه‌ی شکار قانونمند بعضی از پرندگان در افغانستان را مساعد می‌کند.

خبرگزاری باختر که تحت کنترل طالبان نشرات دارد، در خبری نوشته است که مطابق این قراردادها، شکارچیان، صرف در فصل‌های مشخص سال می‌توانند پرندگان مهاجر را شکار کنند.

یک منبع از وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است که گردشگران بیشتر علاقمند شکار پرندگان از جمله شکار پرنده‌ی «هوبره» در ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز و هلمند هستند.

به‌گفته‌ی منبع، برای این‌که شکار به‌شکل قانونی و مطابق با قوانین و لوایح توریستی و در روشنایی قوانین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و اداره ملی حفاظت از محیط زیست در کشور انجام شود، به شکارچیان شماری از کشورها، اجازه داده شده است که به افغانستان بیایند و در فصل‌های مشخص سال، پرندگان مسافر را شکار کنند.

منبع خاطرنشان کرده است که شرایط خاصی برای شکار در نظر گرفته شده است و در صورت تخلف قرارداد فسخ خواهد شد.
خطر انقراض حیوانات و پرندگان کم‌یاب در هرات؛ «در یک سال‌ هیچ شکارچی‌ای بازداشت نشده است»
۲۰۰ شکارچی عرب در ولایت فراه کمپ ساخته‌اند

وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته که از شکارچیان خارجی خواسته شده است که صرف پرندگانی را شکار کنند که از «سایبریا» به افغانستان می‌آیند و به‌نام «هوبره» یاد می‌شوند.

همچنین گفته که شکارچیان خارجی مکلف شده‌اند که در منطقه‌ی مربوط هر ولایت، فارمی را برای تکثیر نسل و پرورش پرندگان ایجاد کنند و هر سال شمار معینی از پرندگان را پس از پرورش رها کنند.

در حکومت پیشین شکار در افغانستان منع بود؛ اما به‌گونه‌ای غیرقانونی در برخی از ولایت‌ها جریان داشت.

اخیرا ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که گفته می‌شد، شیخ‌های قطری برای تفریح، گونه‌های کمیاب پرندگان را با مجوز طالبان شکار می‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟